راهنمای مقایسه یخچال آزمایشگاهی برای محیط‌های بالینی، تحقیقاتی و محیط زیست

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. راهنمای مقایسه یخچال آزمایشگاهی برای محیط‌های بالینی، تحقیقاتی و محیط زیست
یخچال های آزمایشگاهی

فهرست مطالب

در دنیای امروزی با پیچیده‌تر شدن تکنولوژی بویژه در محیط‌های بالینی، تحقیقی و محیط‌زیست، نقش یخچال های آزمایشگاهی بعنوان یکی از مهمترین لوازم آزمایشگاهی بسیار حائز اهمیت است. این تجهیزات بیش از آنکه نقش دستگاه خنک‌کننده را داشته باشد؛ ابزاری حیاتی در ذخیره‌سازی نمونه‌های بالینی، تحقیقاتی، و محیط‌زیستی است.

یخچال‌ های آزمایشگاهی برای محیط‌های بالینی، تحقیقاتی و محیط زیست با نیازها و استانداردهای دقیق برای حفظ نمونه‌ها، داروها، واکسن‌ها، و سایر مواد حیاتی طراحی شده‌اند. این تجهیزات با در نظر گرفتن شرایط دمایی دقیق و یکنواخت، به جلوگیری از فساد نمونه‌ها ناشی از نوسانات حرارتی می‌پردازند. همچنین، انواع مختلف یخچال‌ها برای مقاصد خاص از جمله ذخیره‌سازی خون، داروهای کنترلی، و حتی مواد خطرناک یا قابل انفجار طراحی و توسعه یافته‌اند. در این مقاله به ویژگی ها و کاربردهای این دستگاه‌ها می‌پردازیم:

ظرفیت ذخیره‌سازی یخچال‌های پزشکی و آزمایشگاهی


یخچال‌های آزمایشگاهی و پزشکی در گستره‌ای از اندازه‌ها تولید می‌شوند، از مدل‌های بنچتاپ کوچکتر از 6 فوت مکعب تا مدل‌های دو درب بزرگتر از 40 فوت مکعب. یخچال‌های کوچکتر از 6 فوت مکعب برای قرار گرفتن بر روی سطوح کاری شلوغ یا زیر پایه‌های داروخانه طراحی شده‌اند تا ذخیره‌سازی سرد در محل استفاده برای محیط‌های کشت، راکتیوها یا واکسن‌ها فراهم کنند.

یخچال‌های با ظرفیت بیشتر، بصورت ایستاده بوده که شامل کنترل‌های میکروپروسسوری هستند تا شرایط دقیق و یکنواخت را در فضای ذخیره‌سازی حفظ کنند و از فاسدشدن نمونه به دلیل نوسانات دما جلوگیری کنند. یخچال‌های دو درب و سه درب نمونه‌ها را از دسته‌های مختلف تولید جدا می‌کنند تا از تداخل متقاطع و انفعال در هنگام دسترسی به یخچال جلوگیری شود.

کاربرد ویژه یخچال‌های آزمایشگاهی برای محیط‌های بالینی، تحقیقاتی و محیط زیست

یخچال‌های آزمایشگاهی مطابق با ADA


یخچال‌های مطابق با ADA طبق قانون امریکایی برای افراد معلول (ADA) ساخته شده‌اند و تا ارتفاع پایین 34 اینچ را می‌پذیرند. همچنین، مدل‌های مطابق با ADA شامل محورهای با قابلیت قفل شدن هستند تا از باز ماندن درها جلوگیری کنند. یک سیستم تهویه مستقر جلویی تضمین می‌کند که در صورت نصب در یک فضای شلوغ و تنگ، گردش هوا به درستی صورت گیرد.

یخچال‌های بانک خون


یخچال‌های بانک خون طبق استانداردهای بین‌المللی AABB برای ذخیره‌سازی نمونه‌ها برای نقل و انتقال، درمان‌های سلولی، بمنظور انتقال ایمونوهماتولوژی و بانک پلاکت طراحی شده‌اند. مدل‌های سازگار با AABB شامل دراورهای کاملاً قابل تنظیم هستند که برای سازماندهی کیسه‌های خون یا لوله‌های Vacutainer طراحی شده‌اند. برای اطمینان از اینکه یخچال‌های بانک خون با ذخیره‌سازی خون AABB هماهنگ هستند، این یخچال‌ها نقطه تنظیم 4 درجه سلسیوس را حفظ می‌کنند. همچنین هشداری برای دماهای بیش از حد اعلام کرده و همه اپراتورها را هنگام بروز خطای انسانی آگاه می‌سازد.

یخچال‌های کروماتوگرافی


یخچال‌های کروماتوگرافی شامل پریزهای دوپلکس داخلی و قفسه‌های قابل جابجایی برای نگه‌داری و عملکرد سیستم HPLC در داخل یخچال هستند. برای جلوگیری از فاسدشدن الوتیون HPLC ناشی از نوسانات دما

یخچال‌های مقاوم به انفجار

یخچال‌های مقاوم به انفجار مطابق با معیارهای OSHA برای ذخیره‌سازی مواد شیمیایی قابل تبخیر، پودرها، حلال‌ها سازگار است. مدل‌های مقاوم به انفجار شامل سیستم‌های الکتریکی سخت‌سیم که در لوله‌ها قرار دارند تا از ایجاد جرقه یا انفجار تصادفی جلوگیری شود. کمپرسورها شامل بالانس‌های بسته، حسگرها و رله‌ها هستند تا از آتش‌سوزی جلوگیری شود.

یخچال‌های مواد قابل اشتعال


یخچال‌های مواد قابل اشتعال مطابق با استانداردهای NFPA برای ذخیره‌سازی حلال‌ها و پودرهای شیمیایی هستند. درب مغناطیسی با جلوگیری از بروز و نشت بخار مواد شیمیایی فرار خطرناک از طریق یخچال موجب می‌شود تا این مواد به بیرون درز نکنند. همچنین مجهز به قفل درب، زنگ هشدار و اسکنر اثر انگشت نیز می‌باشند.

یخچال‌های عبوری

یخچال‌های عبوری یا دو دسترسی، برای نصب بین دو فضای غیرمجاور طراحی شده‌اند تا دسترسی سریع و بدون معطلی برای اپراتورها فراهم باشد. این دستگاه‌ها مخصوص راهروی بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی است.

یخچال‌های داروخانه


یخچال‌های داروخانه برای ذخیره‌سازی آب‌انفوژن‌های وریدی (IV)، واکسن‌ها، مواد دارویی (APIs) و استریل ترکیبی طراحی شده‌اند. درهای شیشه‌ای کمک می‌کند تا به آسانی داروهای ذخیره‌شده شناسایی شوند. سبد و قفسه‌های قابل تنظیم و قابل جابجایی، ذخیره انعطاف‌پذیری از کیسه‌های IV، شیشه‌ها و لوله‌های مخروطی از سایر امکانات این یخچال‌ها هستند.

اندازه‌ها و انواع یخچال‌های آزمایشگاه

یخچال‌های رومیزی


یخچال‌های کوچک رومیزی برای استفاده در داروخانه‌ها یا آزمایشگاه‌های تحقیقاتی با فضای محدود طراحی شده‌اند. مدل‌های رومیزی دارای ظرفیت ذخیره‌سازی کمتر از 6 فوت مکعب هستند.

یخچال‌های Under-Counter


یخچال‌های زیر سطح کارUnder-Counter، شامل مدل‌های مطابق با ADA، با پایه استاندارد 34 اینچی بمنظور نگهداری واکسن، داروهای خرد می باشد. سیستم‌های تهویه جلویی موجب گردش هوای صحیح در یخچال به ویژه در فضاهای تنگ می‌شود.

یخچال‌های ایستاده

یخچال‌های ایستاده که دارای ظرفیت بالایی بوده بمنظور استفاده در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی که مدام با این نوع یخچال ها سر و کار دارند استفاده می‌شود و به دلیل آنکه مصرف بالایی توسط کاربران دارد از دو درب و سه درب برخوردار هستند که تا فضای 60 فوت مکعب قابلیت ذخیره‌سازی برای کیسه‌های IV، لوله‌هایVacutainer و لوله‌های مخروطی را ارائه می‌دهند. همچنین نسبت به سایر یخچال‌‌ها 50% انرژی کمتر مصرف می‌کنند.

مدل درب یخچال آزمایشگاه


یخچال‌های دارای درهای جامدی هستند که عایق حرارتی بوده تا از نوسانات دما در داخل فضای بیرون و داخل یخچال جلوگیری شود. درهای جامد که از مواد مختلفی مانند اپوکسی یا استیل ضد زنگ ساخته شده‌اند، دسترسی و کنترل دارو را محدود می‌سازد. درهای شیشه‌ای مدل دیگری از درهای جامد هستند که امکان مشاهده نمونه‌های بیمار و فضای ذخیره‌سازی داخلی را فراهم می‌کند.

جمع بندی:

بطور کلی یخچال‌های آزمایشگاهی برای محیط‌های بالینی، تحقیقاتی و محیط زیست از جمله لوازم مهم و کاربردی می‌باشد که بسته به نوع فضای آزمایشگاه، کاربرد ، ابعاد و ولتاژ متفاوت بوده و در انواع مختلفی ارائه می‌شوند. این یخچال‌ها باتوجه به حساسیتی که در نگهداری برخی از داروها، واکسن ها و بانک خون وجود دارد دارای درها جامدی هستند که عایق حرارتی بوده و از نوسانات دما جلوگیری می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی