7 راه برای تشخیص کیفیت مواد اولیه صنعتی تأمین‌‌کننده‌ها

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. 7 راه برای تشخیص کیفیت مواد اولیه صنعتی تأمین‌‌کننده‌ها
مواد اولیه صنعتی تأمین‌‌کننده‌ها

فهرست مطالب

امروزه خرید آنلاین محصولات بسیار ساده‌تر از قبل شده است. کافیست با بررسی تعدادی از عکس محصولات ، نظرات مشتریان و یک سیستم نظردهی و امتیازدهی 5ستاره ای اطمینان اولیه برای خرید را در شما ایجاد کرده و در نهایت با چند کلیک ساده و یک کارت اعتباری ، پس از چند روز محصول و کالای مورد نظر را در محل تحویل میگیرید. اما آیا خرید مواد اولیه صنعتی هم به همین راحتی است ؟ آیا به سادگی می‌توان به تامین‌کننده مواد اولیه صنعتی اطمینان کرد؟ آنهم با این بازار جهانی، قیمت گذاری‌های مخفی ، لجستیک پیچیده و عدم صداقتی یکسری از تامین‌کننده ها موجب شده که تولیدکنندگان با مخاطرات زیادی مواجه باشند.

بنابراین، تولیدکنندگان چگونه می توانند تأمین کنندگان خود را به درستی ارزیابی کنند؟

در اینجا چند روش برای تشخیص تأمین کننده مواد اولیه صنعتی آورده شده است:

7 راه تشخیص کیفیت مواد اولیه صنعتی تأمین‌‌کننده‌ها

1.بررسی اصول اولیه

هنگام تهیه مواد اولیه صنعتی، اولویت های خود را در نظر بگیرید. این معیارها ممکن است شامل قیمت گذاری، ظرفیت، کیفیت، زمان‌بندی و توصیه مشتریان قبلی باشد. برای اطمینان از اینکه تأمین‌کننده معتبر، از نظر مالی پایدار و باتجربه در زمینه خود است، می توان چک های مختلف را انجام داد. از همکاران خود در این حوزه بپرسید ، نام برند آنها را در گوگل سرچ کنید و سوابق آنها را بررسی کنید. برخی از این تامین‌کننده‌ها در فضای مجازی نیز صفحات تجاری و شخصی دارند که می‌توانید مورد بررسی قرار دهید.

بنابراین، تولیدکنندگان چگونه می توانند تأمین کنندگان خود را به درستی ارزیابی کنند؟

در اینجا چند روش برای تشخیص اینکه آیا یک تأمین کننده مواد اولیه صنعتی مناسب است، کمک می شود.

2- استانداردهای توافق شده را ایجاد کنید

یک قرار حضوری با تامین کننده مواد اولیه صنعتی ضروری است تا کیفیت محصول مورد نیاز را بررسی کنید. در صورت عدم انجام این کار، تولید کننده در معرض خطر دریافت محصول نامرغوب قرار می گیرد.

“هنگام توسعه الزامات محصول، یکی از مواردی که ما می بینیم مشاغل از جمله آن در سند الزامات محصول (PRD) خود هستند، استانداردهای کیفیتی است که محصول و تأمین کننده باید از آن پیروی کنند”

Renaud Anjoran ، بازرس ارشد دارای گواهینامه ISO 9001 و 14001 و متخصص لجستیک با 13 سال تجربه کار در بخش تأمین و تولید چین می‌گوید:

دارا بودن استاندارد اساسی- مواد اولیه صنعتی تأمین‌‌کننده‌ها

3- آزمایش و نمونه‌برداری

روش دیگر برای اطمینان از اینکه مواد اولیه صنعتی با استانداردهای کیفی تطابق دارند، آزمایش و نمونه‌برداری است. این فرآیند شامل گرفتن یک نمونه از مواد اولیه (اگر امکان دارد از دسته واقعی برای خرید) و انجام آزمون‌های مختلف برای اندازه‌گیری ویژگی‌های شیمیایی آنها می‌شود.

آزمایش ممکن است زمان‌بر باشد و (بسته به نوع و مقدار مواد اولیه و آزمون‌های موردنیاز) حتی گران باشد، بنابراین احتمالاً صرف چنین هزینه و زمانی پیش از خرید انبوه می‌ارزد!

4- بازرسی

بازرسی تأمین‌کننده شامل ارزیابی و اعتبارسنجی سیستم‌ها، رویه‌ها و خروجی‌های کیفی تأمین‌کنندگان مواد اولیه شما است، همچنین مطمئن می‌شوید که آیا دارای گواهی‌نامه‌های معتبر و مربوطه هستند یا خیر؟

انجام این کار به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا اعتماد به تأمین‌کننده مواد اولیه صنعتی را افزایش دهد. با این حال، بازرسی تأمین‌کننده برای آندسته از تامین کنندگانی که بین‌المللی هستند، سخت است چرا که نیازمند آن هستیم تا نماینده‌ای از شرکت برای بررسی در محل حضور یابد.

5- بازدید از محل

هرچند بازدید از دفاتر، انبار یا کارخانه فرآوری تأمین‌کننده ممکن است زمان‌بر و گران باشد، اما در نهایت می‌تواند زمان و پول هنگفتی را صرفه‌جویی کند.

هنگام بازدید از محل، دو مورد را در نظر بگیرید:

  1. ارزیابی قابلیت‌های آنها: آیا می‌توانند در مقیاس انبوه ارائه دهند؟ آیا محصولات خود را آزمایش می‌کنند؟ آیا می‌توانند تولید/تأمین را در صورت نیاز افزایش دهند؟
  2. ارزیابی خطرات: چقدر احتمال دارد که در فرآیند تأمین/تولید خطا رخ دهد؟ آیا افراد ماهر موردنیاز برای حفظ استانداردهای کیفیت را دارند؟

بررسی تصویری از یک محصول یا منبع آن یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اطمینان از کیفیت یک ماده اولیه است. این فرآیند شامل بررسی فیزیکی ظاهر، رنگ، شکل، اندازه و بافت یک ماده اولیه صنعتی است، همچنین جستجو برای هر گونه نقص، اشکال یا انقباضات.

6- بررسی گواهی‌نامه


همکاری با یک تامین کننده معتبر که دارای گواهی های کیفی صنعت می باشد بهره وری شما در تولید را بالا می‌برد. بنابراین، وقت بگذارید تا اعتبار تمام گواهی‌نامه‌های مناسب را بررسی کرده و بفهمید آیا تأمین‌کننده واقعاً از یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) استفاده می‌کند یا خیر؟

برای مثال، بسیاری از تأمین‌کنندگان چینی ادعا می‌کنند که گواهی‌نامه‌هایی مانند ISO 9001، 1345، 16949 و …را دارند، اما این گواهی‌نامه‌ها اغلب توسط سازمان‌های محلی صادر می‌شوند و کاملاً معتبر نیستند. علاوه بر این، تأمین‌کننده‌ای ممکن است به گواهی‌نامه‌های خود افتخار کند، اما در واقع سیستم مدیریت کیفیت را رعایت نکرده باشد.

7- تشخیص تامین‌کنندگان مجاز به فعالیت

تأیید رسمی تأمین‌کنندگان مجاز به یک تولیدکننده کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کند که تنها با تأمین‌کنندگانی که از نظر کیفیت، قیمت، تحویل و سایر معیارهای مهم، تأیید شده‌اند همکاری می‌کند. این امر به کاهش خطرات ناشی از همکاری با تأمین‌کنندگان غیرمجاز کمک می‌کند و به تولیدکننده کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کند که همواره از مواد اولیه و قطعات باکیفیت برخوردار است.

تشخیص تامین‌کنندگان مجاز به فعالیت

با ایجاد لیستی از تامین‌کنندگان مجاز و معتبر، خریدار مواد اولیه می تواند قبل از قرار گرفتن در فشار زمانی ، به تجزیه و تحلیل دقیق بپردازد. این تامین‌کنندگان مجاز(شاید بر اساس معیارهایی مانند کیفیت، ریسک، تحویل و غیره رتبه‌بندی شده باشند) سپس می‌توانند در صورت نیاز با این آگاهی که قادر به تحویل مطابق انتظارات هستند، مورد استفاده قرار گیرند.

حتی ممکن است توصیه شود جلسات تأمین‌کننده را به صورت فصلی برگزار کنید تا تأمین‌کنندگان تأیید شده را دوباره ارزیابی کنید و رتبه‌بندی آنها را بر این اساس اصلاح کنید.

جمع‌بندی و نتیجه گیری

به گفته آنجوران، “کیفیت تأمین‌کننده را می‌توان به دو جنبه کلیدی تقسیم کرد.”

اولین جنبه نحوه رفتار، کار و پشتیبانی آنها از مشتریان است. دوم اینکه آیا آنها می توانند بهترین خدمات، مواد، اجزا و/یا محصولات ممکن را برای نیازهای پروژه خریدار ارائه دهند.

انتخاب تأمین‌کنندگان قابل اعتماد مستلزم انجام بازرسی‌های منظم برای تأیید هم‌راستا بودن آنها با ایمنی و فرآیندهای کیفی است. مواد ورودی را به طور کامل بررسی کرده، دستورالعمل‌های HACCP را برای کنترل خطرات اعمال کرده و در صورت لزوم گواهینامه‌های تجزیه و تحلیل (CoA) را دریافت کنید.

زیرا در نهایت، اگر تأمین‌کننده‌ی بدی دارید، مواد اولیه شما نیز بد خواهد بود و اگر مواد اولیه شما بد باشد، محصولات نهایی شما نیز بد خواهند بود.

منبع:agchemigroup.eu

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی