فروش مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. فروش مواد اولیه آرایشی و بهداشتی
فروش مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

فهرست مطالب

امروزه استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان بسیار گسترش یافته است. یکی از متداول‌ترین لوازم آرایشی و بهداشتی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. برخلاف باور‌های اشتباه بیشتر مردم تصور می‌کنند، که از ضد آفتاب فقط در فصل تابستان استفاده می‌کنند. اما باید از کرم‌های ضد آفتاب باید در تموم فصول سال استفاده شود. تا پوست آسیب نبیند. اما یکی از مسائلی که این روز‌ها بیشتر خانم‌ها و حتی آقایان روزانه با آن سر و کار داریم، لوازم آرایشی و مراقبتی بهداشتی است. گاهی اوقات ما از انواع مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنیم تا بتوانیم زیبایی و سلامت پوست خود را تضمین کنیم. از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضد آفتاب‌ها گرفته تا لوسیون‌ها و شامپو‌ها درمانی در این دسته ترکیبات قرار دارند.

مواد اولیه مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی چیست؟

لوازم آرایشی ترکیبی از ترکیبات شیمیایی هستند که از منابع طبیعی یا مصنوعی به دست می‌آیند. لوازم آرایشی اهداف مختلفی دارند. آن‌هایی که برای مراقبت شخصی و مراقبت از پوست طراحی شده‌اند می‌توانند برای پاکسازی یا محافظت از بدن یا پوست استفاده شوند. مواد اولیه مختلفی برای تولید مواد آرایشی و بهداشتی مانند مواد کاربردی و ساختاری وجود دارد. ترکیبات کاربردی عملکرد اساسی محصولات را تضمین می‌کند. این‌ها شامل آب، سورفکتانتها، نرم‌کننده‌ها و غیره است. نرم‌کننده‌ها نرم‌کننده و نرم‌کننده اپیدرم هستند. اما به طور کلی، مواد اصلی موجود در بیشتر لوازم آرایشی شامل آب، امولسیفایر‌ها، نگهدارنده‌ها، غلیظ‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، رنگ‌ها و عطر‌ها می‌باشد. مواد تشکیل دهنده می‌توانند به طور طبیعی یا مصنوعی باشند، اما هرگونه تأثیر بالقوه بر سلامت ما عمدتاً به ترکیبات شیمیایی آن‌ها بستگی دارد.

مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

۱-آب

آب یکی از مهم‌ترین ترکیب در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی است. و به عنوان پایه بسیاری از محصولات استفاده می‌شود. همچنین به عنوان حلال برای حل کردن سایر مواد در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی عمل می‌کند. همچنین از امولسیفایر‌ها برای تثبیت فرمول‌ها و جلوگیری از جدا شدن مواد استفاده می‌شود. از آنجاییکه ۷۰ درصد بدن ما را آب تشکیل می‌دهد، بنابراین مواد بر پایه آب نیز می‌توانند سازگاری بسیار خوبی با پوست داشته باشند. آب در بسیاری از شامپو‌ها، کرم‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، انواع لوسیون‌ها، دئودورانتها و… وجود دارد.

۲-سورفکتانتها

سورفکتانتها مواد خام در ساخت مواد اولیه آرایشی و بهداشتی هستند که بر نحوه استفاده مصرف‌کننده از یک محصول تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال از سورفکتانتهایی مانند آمونیوم لوریل سولفات به شامپو اضافه می‌شود. تا کف مورد نظر ایجاد شود. از اجزایی مانند گلیسیرین برای ایجاد بافتی صاف و جذاب از نظر فیزیکی محصولات استفاده می‌شود.

۳- رقیق‌کننده‌ها

برای اینکه بافت مواد آرایشی و بهداشتی بافتی منسجم‌تر داشته باشد و غلظت مواد فعال را کاهش دهد، از رقیق‌کننده‌ها استفاده می‌شود. و از تحریک پوست در برابر عوامل مختلف مانند آلودگی‌ها جلوگیری می‌کند. آب و روغن و پودر‌هایی مانند تالک وظیفه رقیق کنندگی را به عهده دارند. که بیشترین درصد مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی را تشکیل می‌دهد.

۳-غلیظ‌کننده‌ها

یکی دیگر از اجزای مهم و اصلی مواد اولیه آرایشی و بهداشتی، غلیظ‌کننده‌ها است. تا هم کیفیت مواد آرایشی افزایش یابد و هم از نظر بصری برای مصرف‌کننده جذاب‌تر می‌شود. همچنین حس و بوی خوبی به محصول می‌بخشد. همچنین موجب قوام آمدن محصول می‌شود. این ترکیبات در چهار دسته چرب، طبیعی، معدنی و مصنوعی قرار می‌گیرند. غلظت دهنده‌های چرب در دمای اتاق به صورت جامد هستند و یک غلظت طبیعی را به محصولات می‌دهند. این غلیظ‌کننده‌ها شامل، نشاسته تاپیوکا، رنگ و عطر است. مثال دیگر اجزایی مانند دانه‌های جوجوبا است که محصولی را با عملکرد و تأثیر بصری ارائه می‌دهد.

۴- تثبیت‌کننده‌ها

همه‌ی لوازم آرایشی علاوه بر رقیق‌کننده‌ها، به تثبیت‌کننده نیز نیاز دارند. تثبیت‌کننده‌ها، به جلوگیری از جدا شدن محصول کمک می‌کنند و به حفظ و افزایش عمر مفید کمک می‌کنند. این مواد اولیه برای لوازم آرایشی شامل امولسیفایر‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد نگهدارنده مانند سوربات پتاسیم می‌باشد. پلیمر‌ها و کیلاتور‌ها نیز تثبیت‌کننده محسوب می‌شوند.

۵- تنظیم ph با بی‌کربنات سدیم

برای تولید یک محصول سازگار، باید مواد تشکیل دهنده را اضافه کرد تا فرمول را طوری تنظیم کند که هر بار همان محصول تولید شود. برای تنظیم pH، رنگ و ویسکوزیته محصولات به عواملی نیاز است. نمونه‌ای از این بی‌کربنات سدیم، یک ماده قلیایی است که برای تنظیم pH استفاده می‌شود. همچنین از وسایل کمکی تولید مانند پروپیلن گلیکول و پلی سوربات به منظور کارآمدتر ساختن تولید دسته‌ای استفاده می‌شود.

۶-تالک

تالک، یکی از نخستین مواد اولیه آرایشی بهداشتی جهت تولید بسیاری از لوازم آرایشی می‌باشد که از هیدرات منیزیم سیلیکات به دست می‌آید. در بیش‌تر موارد تالک ساختار کریستالی دارد به همین دلیل یکی از عناصر مهم در تولید لوازم آرایشی محسوب می‌شود. این ماده اگر به عنوان ماده اولیه لوازم آرایشی برای پوست شما قرار بگیرد، در واقع مسدود شدن منافذ روی پوست را کاهش می‌دهد و در عین حال موجب ایجاد یک بافت یکپارچه بر روی پوست خواهد شد، اما چون شفافیت زیادی دارد بر روی پوست نمایان می‌شود.

تالک

همچنین تالک در برابر گرما، اسید و باز مقاومت دارد و تمایل آن به دفع آب بالا می‌باشد. علاوه بر سایه چشم از تالک در انواع رژگونه‌ها، کرم پودر‌های فشرده و مایع، لوسیون‌ها، برخی دئودورانتها و برخی دیگر کرم‌ها نیز استفاده می‌شود. حتی در ترکیب مواد دارویی و آدامس‌ها نیز تالک را می‌توانید ببینید.

۷-کائولن

کائولن، در واقع یک کانسار سفید رنگ که شامل کانی‌های کائولینیت و یا دیگر فرآورده‌های به دست آمده از آن می‌باشد. همچنین از کائولن برای جذب رطوبت به برخی از مواد آرایشی اضافه می‌شود. در واقع، واژه کائولن در واقع یک اصطلاح اقتصادی می‌باشد که جهت معرفی کانسار‌های رسی سفید رنگ به کار برده می‌شود. این ماده می‌تواند به خوبی سطح پوست شما را بپوشاند و روی پوست بماند. کائولن در برابر چربی مقاومت دارد، علاوه بر لوازم آرایشی به برخی از محصولات پاک‌کننده و ماسک‌ها نیز اضافه می‌شود.

۸-کلسیت

کلسیت در واقع نوعی پودر است که از کربنات کلسیم به دست می‌آید. این ماده خاصیت جذب رطوبت بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که کربنات منیزیم و کلسیت که از دولومیت فرآوری شده‌اند به انواع پودر‌های آرایشی اضافه می‌شود تا جذب رطوبت آن‌ها افزایش پیدا کند.

۹-دی اکسید تیتانیوم

دی اکسید تیتانیوم، در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، نقش درخشندگی و شدت رنگ‌ها را تثبیت می‌کند.

و موجب تشدید و روشنی رنگ لوازم آرایشی می‌شود. و می‌تواند کدر بودن و سفیدک زدن را از لوازم آرایشی از بین ببرد. از دی اکسید تیتانیوم در انواع لوازم آرایشی مانند لاک ناخن، رژگونه، سایه و رژلب، لوسیون و کرم پودر‌ها وجود دارد.

۱۰-اسید استئاریک

از اسید استئاریک که یک اسید چرب است، معمولاً در مشتقات حیوانات و گیاهان مختلف وجود دارد. از این ماده پر خاصیت در انواع لوازم آرایشی به عنوان سفت‌کننده یا ضخیم‌کننده استفاده می‌شود. در مرحله بعدی نیز به عنوان یک ماده امولسیون‌کننده وارد عمل خواهد شد، چون موادی که این ماده با یک دیگر ترکیب می‌کند مانند روغن و آب در نهایت از یک دیگر جدا می‌شوند.

۱۱-نگهدارنده‌ها

مواد آرایشی و بهداشتی نیز همانند مواد غذایی، برای جلوگیری از فساد نیاز با نگهدارنده دارند. نگهدارنده‌ها شامل ترکیباتی هستتند که به دلیل خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریال از رشد هر گونه قارچ و کپک جلوگیری می‌کند. و باعث ماندگاری بیبشتر محصولات می‌شود. به طور میانگین، مقدار نگهدارنده موجود در مواد آرایشی و بهداشتی بسته به نوع محصول بین ۰. ۰۱ تا ۰. ۵ درصد است. از آنجایی که محصولات آرایشی و بهداشتی بر پایه آب هستند، رشد باکتری در ان‌ها بیشتر است، بنابراین حاوی نگهدارنده بیشتری است. از جمله مواد نگهدارنده موجود در محصولات آرایشی، استئاریل الکل، گلیسیرین، سدیم فلوراید و… است.

نتیجه‌گیری

در گذشته از مواد طبیعی مانند عصاره میوه‌ها و گیاهان به منظور ایجاد زیبایی و سلامت پوست استفاده می‌شد. اما امروزه با افزایش تقاضا برای این محصولات، استفاده از ترکیبی از مواد شیمیایی و طبیعی راه حل مناسبی برای پاسخگویی به این نیاز است. لوازم آرایشی از تعدادی مواد خام تشکیل شده است که با هم فرآوری می‌شوند تا محصول نهایی تولید شود. مواد تشکیل دهنده دقیق در بین محصولات متفاوت است، اما نوع مواد اولیه یکسان است. این انواع مختلف شامل مواد فعال، افزودنی‌های زیبایی شناختی و موادی است که بر استفاده از محصول تأثیر می‌گذارد. رقیق‌کننده‌ها، تثبیت‌کننده‌ها و عوامل تنظیم‌کننده نیز مواد خام معمولی برای لوازم آرایشی هستند، و همچنین مواد اولیه‌ای هستند که به سهولت تولید و افزایش ارزش بازاریابی کمک می‌کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی