11 کاربرد لوله آزمایش در آزمایشگاه

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. 11 کاربرد لوله آزمایش در آزمایشگاه
لوله آزمایش

فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین ابزار در آزمایشگاه لوله‌ آزمایش می‌باشد. لوله‌های آزمایش به طور کلی توسط محققین و شیمیدان‌ها برای نگهداری، مخلوط کردن و یا گرم کردن مواد شیمیایی مایع و جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل ظاهری لوله آزمایش به این صورت است که ته آن گرد و کناره‌های لوله صاف می‌باشد. که جرم مواد در هنگام ریختن را به حداقل می‌رساند، تمیز کردن آن‌ها را آسانتر می‌کند و امکان نظارت راحت بر محتویات را فراهم می‌کند.

اهمیت و کاربرد لوله‌های آزمایشگاه

۱- انجام آزمایش‌هایی که دارای مواد شیمیایی خطرناک دارند

۲- مدیریت نمونه‌های مسری وکشت‌های میکروبی در حال رشد

۳- ایمنی آزمایش در لوله‌های مختلف با کاربرد‌های متفاوت

۴- نگهداری برخی از نمونه‌های آزمایشگاهی در دمای بسیار پایین و دما‌های بسیار بالا

۵- امکان گرم کردن نمونه در لوله و همچنین مخلوط کردن مواد شیمیایی خطرناک

۶- جمع‌آوری نمونه در آزمایشگاه‌های بالینی، جمع‌آوری نمونه‌هایی مانند مایعات بدن (بزاق، چرک و خلط) در لوله‌های آزمایش تمیز و استریل شده انجام می‌شود. این به انتقال مؤثر نمونه‌ها از یک مکان به مکان دیگر برای تأیید تشخیص بیماری کمک می‌کند.

۷- جمع‌آوری خون در فلبوتومی، لوله‌های جمع‌آوری خون، لوله‌های آزمایشی با کلاهک‌های رنگی هستند که به شناسایی هدف از جمع‌آوری خون و مواد نگهدارنده اضافه شده به لوله کمک می‌کنند.

۸-آماده‌سازی محیط کشت در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژیکی، تهیه آبگوشت یا محیط مایع معمولاً در لوله آزمایش انجام می‌شود.

۹-تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی خواص فیزیکی و شیمیایی مواد شیمیایی در حالت‌های فیزیکی مختلف (جامد، مایع و گاز) با آزمایش‌های متعدد با استفاده از لوله آزمایش تجزیه و تحلیل می‌شود.

۱۰-تشخیص بیماری، استفاده از لوله آزمایش در آزمایشگاه‌های بالینی و میکروبیولوژیک نه تنها به جمع‌آوری نمونه و خون کمک می‌کند، بلکه با انجام آزمایش‌های مختلف، به‌ویژه در کشت سلول‌های سرطانی و آزمایش‌های بیوشیمی، به تشخیص بیماری کمک می‌کند.

۱۱-نگهداری یا نگهداری نمونه‌های مواد شیمیایی، استفاده از برخی نمونه‌ها و مواد شیمیایی ممکن است مکرر باشد، بنابراین ذخیره و نگهداری این مواد شیمیایی و نمونه‌ها برای آزمایش و آزمایش‌های آتی یکی دیگر از کاربرد‌های لوله‌های آزمایش است.

۱۲-آزمایش‌های حرارتی: آزمایش‌های مختلف به گرم کردن مواد برای مخلوط کردن یا نتیجه دقیق مانند آزمایش‌های بندیکت، آزمایش Fehling و غیره نیاز دارند و مواد درگیر مقدار کمی است. بنابراین استفاده از لوله آزمایش به انجام این آزمایشات کمک می‌کند.

جنس بدنه انواع لوله آزمایش چیست؟

به طور کلی لوله آزمایش یک استوانه است که یک سر آن بسته و سر دیگر آن باز است. جنس لوله آزمایش در بیشتر موارد از شیشه پیرکس و یا پلاستیک‌های محکم و با کیفیت می‌باشد. یکی از دلایل استفاده بیشتر از شیشه پیرکس در بدنه لوله آزمایش؛ مقاومت آن در برابر حرارت است. در واقع یکی از کاربرد‌های اصلی این لوله‌ها، گرم‌کردن نمونه‌ها در صورت لزوم است و اگر از شیشه معمولی برای بدنه لوله‌ها استفاده شود، احتمال شکستن در حین استفاده بسیار زیاد است.

جنس بدنه انواع لوله آزمایش چیست

لوله‌های آزمایش پلاستیکی هم در آزمایشگاه استفاده می‌شود، اما کاربرد کمتری نسبت به نمونه‌های شیشه‌ای و پیرکس دارد. و بیشتر برای ترکیب کردن و نگهداری مواد مایع و جامد در آزمایشگاه استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که لوله‌های آزمایشگاهی را برای نگهداری باید روی صفحات به خصوصی قرارداد که عموماً ظرفیت چندین لوله‌آزمایش را به‌صورت یکجا دارد. این صفحات که به رک آزمایشگاهی آن‌ها را می‌شناسیم یا از جنس فلزی ساخته می‌شوند یا پلاستیکی هستند. درهرصورت رک‌های آزمایشگاهی نقش مهمی در پروسه نگهداری و حتی انتقال لوله‌آزمایش به محل دیگر دارند.

انواع لوله‌های پرکاربرد در آزمایشگاه چیست؟

لوله‌های آزمایش ساده با ته گرد به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. آزمایشگاه زیست‌شناسی، آسیب‌شناسی، علوم، مدرسه، دانشگاه، دکوراسیون منزل و… لوله‌های آزمایشی درپوش پیچ نیز به عنوان لوله‌های محیط کشت شناخته می‌شوند که می‌توانند مجدداً استفاده شوند و قابل اتوکلاو شوند. لوله‌های آزمایش با درب شیشه‌ای زمینی معمولاً درجه‌بندی شده‌اند.

بیشتر بخوانید : در رنگ موها از چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود؟

۱- لوله تست یا TEST TUBE

TEST TUBE یکی از ابزار‌های مهم در آزمایشگاه و بیمارستان‌ها می‌باشد. کاربرد لوله آزمایش بسیار متفاوت است. که رایج‌ترین کاربرد آن لوله نمونه و یا لوله کشت است. از مشخصات ظاهری بارز در مورد این شیشه‌ها، می‌توان به بلندتر بودن طول از عرضشان اشاره کرد. این لوله‌ها در واقع دارای استوانه‌های دیوار نازک هستند که برای نگهداری محلول‌های شیمیایی به کار ‌می‌روند. لوله‌های آزمایش از نظر ظاهری بسیار ساده ساخته می‌شوند و حتی فاقد درجات اندازه‌گیری حجم هستند. از رو نمی‌توان آن‌ها را به‌جای لوله‌های سانتریفیوژ‌های پزشکی به کار برد. کاربرد لوله آزمایش عمدتاً در آزمایشگاه برای کشت یا نگهداری برخی نمونه‌ها زیستی است. در مقدار‌های کم، می‌توان از این لوله‌ها همچنین برای گرم‌کردن یا ترکیب‌کردن مایعات و حتی گاهی جامدات هم استفاده کرد.

۲-لوله جوش

لوله جوش همان طور که از نامش پیداست برای جوشاندن مایعات استفاده می‌شود. این لوله‌ها نسبت به سایر لوله‌های آزمایش بزرگتر می‌باشند. کاربرد مهم این لوله آزمایشگاهی گرم کردن و جوشاندن مواد در دما‌های بالا استفاده می‌شود. جنس این لوله از بور و سیلیکات است که به گرما و حرارت زیاد مقاوم است. این لوله‌ها چون از جنس شیشه‌های بوروسیلیکاتی که مقاوم به شوک حرارتی هستند، هنگامی که در معرض گرمای بینهایت زیاد قرار می‌گیرند ترک نمی‌خورند و می‌توانند به طور کامل در داخل شعله قرار گیرند.

۳-لوله سانتریفیوژ یا لوله فالکون

لوله سانتریفیوژ

شکل ظاهری این لوله مخروطی شکل است به صورتی که در قسمت انتهای خود دارای یک شکل مخروطی است که از آن برای نگهداری نمونه و استفاده در دستگاه‌های سانتریفیوژ استفاده می‌شود. جنس این لوله از شیشه و پلاستیک است. که نمونه‌های پلاستیکی بیشتر کاربرد دارد. زیرا در مقابل اسید‌ها و مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه مقاوم باشند. جنس این لوله‌ها عموماً از پلاستیک است و دارای درپوش هستند و انتهای آن‌ها به جای محدب، مخروطی شکل است.

۳-لوله‌های ان.‌ام. ار (NMR)

یکی دیگر از لوله‌های پر کاربرد در آزمایشگاه لوله‌های (NMR) است. این لوله‌ها حاوی طیف سنج (NMR)

است، که تصویر‌برداری بر روی مولکول را در حالت جامد ممکن می‌سازد.

۴-لوله تیل (Thiele Tube)

لوله تیل

لوله تیل در واقع همان لوله آزمایش می‌باشد که همراه یک دسته می‌باشد که آنرا به شکل مثلث در آورده و ویژگی خاص این لوله ایجاد یک حمام روغن یا آب با دمای تقریباً ثابت است.

۵-لوله تیستل(Thistle Tube)

لوله تیستیل یکی دیگر از لوله‌های مورد نیاز در آزمایشگاه می‌باشد که شامل یک لوله باریک با یک قست قیف مانند بوده و قابلیت قرار‌گیری در هر ظرفی را دارد. لوله تستیل معمولاً برای افزودن یک مایع به سیستم یا دستگاه می‌شود و معمولاً در آزمایش‌های مربوط به غشای نیمه تراوا مانند اسمز کاربرد دارد. لوله تستیل معمولاً برای رقیق کردن و مخلوط کردن مواد شیمیایی و تولید دارو استفاده می‌شود و امکان اندازه‌گیری ثابت و دقیق یک ماده در ماده دیگر را فراهم می‌کند تا از غلظت دارو اطمینان حاصل گردد.

۶-لوله کرایو

در آزمایشگاه برای نگهداری طولانی مدت نمونه از لوله‌های خاصی استفاده می‌شود. که نام این لوله‌ها کرایو یا کرایوویال می‌باشد. قابلیت این لوله‌ها نگهداری نمونه، بافت و سلول‌ها در دما‌های بسیار پایین است. (به طور مثال ۱۹۶- درجه سانتی گراد) مورد استفاده قرار می‌گیرند. کرایوویال‌ها از حجم ۱ تا ۵ میلی لیتر موجود هستند و بنابراین باید حین انتخاب آن‌ها باید به متناسب بودن لوله با کاربرد آزمایش توجه داشت.

۷-میکروتیوپ‌ها

لوله میکرؤسانترفیوژ یکی دیگر از لوله‌های پر کاربرد در آزمایشگاه است که برای کاربرد‌های مختلف ساخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربرد آن نگهداری خون و سرم است. میکروتیوپ‌ها در رنگ‌ها و حجم‌های مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید لوله میکروتیوپ به آن توجه داشت توجه به RCF آن می‌باشد. بنابراین پیش از خرید باید به RCF آن توجه کرد.

نتیجه‌گیری

به طور کلی با توجه به آنچه در این مقاله خواندیم، لوله آزمایشگاهی، یک قطعه استوانه‌ای توخالی با نیمرخ گرد یا بیضی شکل است که از پلاستیک، شیشه، پیرکس، ساخته شده است. که در یک سر بدنه لوله یک روزنه گرد وجود دارد که با درپوش‌ها و درب‌های مختلف بسته می‌شود.

لوله‌ آزمایش از شیشه و برخی از پلاستیک ساخته شده‌اند. لوله‌های آزمایش برای کار‌های مختلفی در بسیاری از شاخه‌های علوم مورد استفاده قرار می‌گیرند و مشترک بودن آن‌ها آن‌ها را به تجهیزات استاندارد در هر آزمایشگاهی تبدیل می‌کند. در شیمی، از لوله‌های آزمایش برای مخلوط کردن، گرم کردن و نگهداری مواد شیمیایی در آزمایش‌ها استفاده می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی