چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد (همراه با فایل pdf)

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد (همراه با فایل pdf)
چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد

فهرست مطالب

یک آزمایشگاه شیمی زمانی مجهز می‌شود که کلیه لوازم آزمایشگاه پرکاربرد را دارا باشد. همچنین کارشناسان و متخصصان شیمی و علوم آزمایشگاهی بتوانند با خیال آسوده آزمایش‌ها را انجام دهند. در مطالب پیشین به معرفی انواع لوازم آزمایشگاهی و کاربرد آنها پرداختیم. در این مقاله ضمن معرفی چند نمونه مهم از لوازم آزمایشگاهی، فایلی را تنظیم کردیم که میتوانید با دانلود آن چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد را بطور کامل در اختیار داشته باشید.

چرا در اختیار داشتن چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد مهم است؟

از آنجا که کار در آزمایشگاه نیازمند مهارت و رعایت نکات ایمنی می‌باشد لذا بهتر است قبل از شروع کار، آزمایشگاه را مجهز کنیم به همین منظور در اختیار داشتن چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد به بهبود فعالیت شما و اخذ فیدبک و بازخورد مناسب و سریع از آزمایش‌ها کمک شایانی می‌کند. همچنین از آنجا که خرید لوازم آزمایشگاهی معمولا مستلزم هزینه و صرف زمان می‌باشد، لذا با در اختیار داشتن چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد، در بخشی از زمان خود صرفه‌جویی کرده و دقیقا با انتخاب تامین‌کننده یا فروشنده مناسب می‌توانید در کاهش حجم قابل توجهی از هزینه‌ها تاثیر گذار باشد.

چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد براساس جنس وسایل

بیشترین وسایل پرکاربرد در آزمایشگاه شیمی تنوع بالایی در جنس دارند که میتوان به تقسیم‌بندی زیر اشاره کرد:

  • لوازم آزمایشگاهی پيركس و شيشه ‌ای
  • لوازم آزمایشگاهی پلاستيكی
  • لوازم آزمایشگاهی چينی
  • لوازم آزمایشگاهی آهنی و چوبی

باتوجه به کاربرد و نوع فعالیت و حرفه‌ای بودن آزمایشگاه هر یک از این وسایل می‌تواند کاربردی و مفید باشد. پس قبل از خریداری هدف مشتری و حرفه‌ای بودن سطح آزمایش‌ها و پیچیدگی آن را باید در نظر گرفته و براساس نیاز به تهیه این لوازم اقدام کنید.

دانلود چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد
دانلود چک لیست لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد

معرفی انواع لوازم آزمایشگاهی پرکاربرد

لوازم آزمایشگاهی بسته به نوع فعالیت آزمایشگاه انواع مختلفی دارد.در صورتیکه کاربرد هر یک از این لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی را ندانید، قطعا نمی توانید به بهترین نحو آنها را بکار بگیرید.

بعبارتی یادگیری استفاده صحیح از این لوازم ، نقش مهمی را در بهبود و رشد کار ایفا کرده و در نهایت آزمایشی با صحت و دقت بالا را خواهید داشت. در ادامه به معرفی چند نوع از مهمترین ابزار آزمایشگاهی می‌پردازیم

دکانتور یا قیف جداکننده (funnel Separatory)

دکانتور

قیف جداکننده یا قیف دکانته یکی از ابزار آزمایشگاهی است که مخلوط مایعات غیر قابل امتزاج را بر اساس اختلاف چگالی از هم جدا میکند.
در قیف جداکننده مایع با دانسیته بیشتر در پایین قرار می گیرد که از طریق باز کردن شیرقیف خارج می شود. سپس مایع با دانسیته ی کمتر را از طریق دهانه ی قیف در ظرف جداگانه ای می ریزند. موقع خارج کردن مایع از طریق شیر قیف بایستی درپوش قیف برداشته شود.

شیر قطع و وصل (stopcock)

شیر قطع و وصل معمولا بخشی از وسایل آزمایشگاهی شیشه ای مثل بورت، قیف جداکننده و ستون کروماتوگرافی است. که ممکن است از جنس شیشه یا تفلون باشد. موقع استفاده معمولا به مقدار خیلی کمی گریس آغشته می شود تا به راحتی حرکت کند.

شیر قطع و وصل

مبرد یا کندانسور (Condenser)

مبرد کندانسور، چگالنده، لوله تقطیر یا سرد کننده برای میعان گازها مورد استفاده قرار می گیرد.مبرد دارای دو لوله است. یکی لوله داخلی و دیگری خارجی. معمولا آب را وارد لوله خارجی آن میکنند. بخارات گرم وارد لوله داخلی شده و با قرارگیری در مجاورت جدار سرد خارجی میعان پیدا می کنند.

بشر (Beaker)

بشر ظرفی استوانه ای است که شکافی در قسمت بالای آن تعبیه شده است که برای ریختن مایعات بکار میرود. عموما از بشر برای مخلوط کردن، انتقال مواد و ظرف واکنش استفاده می گردد. برای برداشتن حجم های دقیق قابل استفاده نبوده و خطای آن معموال بیش از 5 درصد است .

ارلن مایر (Erlenmeyer)

ارلن مایر

فالسک ارلن مایر که گاهی با نام فالسک مخروطی یا فالسک تیتراسیون نیز شناخته میشود، این وسیله اولین بار توسط یک شیمیدان آلمانی به نام امیل ارلن مایر در سال 1۸۶۰ طراحی شد و به نام او نامگذاری گردید .ارلن مایر دارای یک قاعده پهن، بدنهی مخروطی شکل و دهانهای استوانهای است و به دلیل نوع طراحی، برای طیف وسیعی از کاربردهای آزمایشگاهی مناسب است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی