مقایسه ویژگی‌های پیپت آزمایشگاهی

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. مقایسه ویژگی‌های پیپت آزمایشگاهی
پیپت آزمایشگاهی

فهرست مطالب

پیپت‌ها از جمله شیشه‌آلات لوازم آزمایشگاهی هستند که بمنظور انتقال مایعات(اغلب به حجم میلی‌لیتر و میکرو‌لیتر) به لوله‌های آزمایش، میکروپلیت‌ها و لوله‌های مخروطی جها تحلیل، ذخیره‌سازی یا مخلوط کردن استفاده می‌شوند. پیپت‌ها یک حجم انتخاب شده از مایع – نمونه‌ها، تجزیه‌گرها، محیط‌ها – را از یک مخزن می‌مکنند، سپس حجم تنظیم شده از مایع را بر اساس روش‌های عملیاتی استاندارد به یک مخزن دیگر منتقل می‌کنند. پیپت‌ها یا پیپتورها در طیف گسترده‌ای از مدل‌ها(یک‌کاناله یا چندکاناله)، محدوده حجمی و سیستم‌های کنترل (مکانیکی و الکترونیکی) برای کاربردها و سطوح مختلف وجود دارند.

پیپت الکترونیکی در مقابل پیپت مکانیکی

پیپت‌های الکترونیکی

پیپت الکترونیکی

پیپت‌های الکترونیکی شامل یک موتور و کنترل‌کننده برای تنظیم حجم مایعات هستند. اگرچه پیپت‌های الکترونیکی گران‌تر از پیپتورهای مکانیکی هستند، اما مزایای زیادی دارند. به جای ضربه پیستون بر روی بالا که در پیپت‌های مکانیکی رایج است، مدل‌های الکترونیکی از کنترل‌های جلویی و ارگونومیک با دکمه‌های فشاری استفاده می‌کنند که از آسیب ، ایجادحباب هوا و انتقال آلودگی‌های محیطی توسط پیپت جلوگیری می‌کنند. پیپت‌های الکترونیکی همچنین قابلیت برنامه‌ریزی برای ذخیره‌سازی و آماده‌سازی آزمایش دارد.

پیپت‌های مکانیکی

پیپت‌های مکانیکی از یک مکانیزم ضربه پیستون استفاده می‌کنند که به یک پلانژر بالایی وصل شده است تا جذب و تخلیه مایعات را انجام دهد. مدل‌های مکانیکی قیمت چندانی نسبت به پیپت‌های الکترونیکی ندارند.استفاده طولانی از پیپت‌های مکانیکی ممکن است به شکستگی پیپتور منجر شود.

تعداد کانال‌های پیپت

پیپت‌های یک‌کاناله

پیپت آزمایشگاهی مکانیکی


پیپت‌های یک‌کاناله برای تخلیه با حداقل میزان در لوله‌های فلیپ-کپ یا لوله‌های مخروطی مناسب هستند. مدل‌های یک‌کاناله ارزان‌تر از پیپت‌های چندکاناله هستند، آسان‌تر به کالیبراسیون پاسخ داده و اندازه کوچک‌تری دارند.

پیپت‌های 8-کاناله


پیپت‌های 8-کاناله برای تخلیه با سرعت بالا به میکروپلیت‌های 96-لوله‌ای یا میکروپلیت کشت سلولی چسبنده 96 خانه ای مناسب هستند. گرچه پیپت‌های 8-کاناله گران‌تر از مدل‌های یک‌کاناله هستند، اما مایع را به 8 جایگاه به صورت همزمان تخلیه می‌کنند، که پشتیبانی از بارگذاری موثرتر میکروپلیت‌ها برای نازک‌کردن‌های متوالی، تخلیه تجدید و تجزیه و تحلیل نمونه کنترل کیفی را فراهم می‌کند.

پیپت‌های 12-کاناله


پیپت‌های 12-کاناله برای تخلیه با سرعت بالا به میکروپلیت‌های 96-لوله‌ای یا 384-لوله‌ای مناسب هستند.هر پیپت قبل از حمل و نقل کاملاً کالیبره می شود.با استفاده از ابزارها و دستورالعمل های ارائه شده ، تنظیم آن برای کاربران آسان است. مدل‌های 12-کاناله موثرتر از پیپت‌های 8-کاناله هستند.

روش جابه‌جایی پیپت

پیپت‌های جابه‌جایی هوا


پیپت‌های جابه‌جایی هوا شامل یک پیستون هستند که در زمان جذب هوا حین جذب و در زمان تخلیه هوا حین تخلیه حرکت می‌کند. مقدار هوای جابه‌جا شده برابر با حجم مایع مکش یا تخلیه شده است. پیپت‌های جابه‌جایی هوا برای انتقال نمونه‌های آبی مانند تجزیه‌گرها، بافر، محیط‌ها، اسیدها و پروتئین‌ها ایده‌آل هستند.

پیپت‌های جابه‌جایی مثبت

پیپت‌های جابه‌جایی مثبت نوعی پیپت بوده که با استفاده از پیستون برای جابه‌جایی مایعات عمل می‌کنند. همچنین پیپت‌های جابه‌جایی هوا که مایع را از طریق یک محفظه هوا در نوک پیپت توزیع می‌کنند، پیستون در پیپت‌های جابه‌جایی مثبت به طور مستقیم با نمونه تماس برقرار کرده و نیروی جذب ثابتی را حفظ می‌کند.

حجم و تنظیم نرخ جریان پیپت

پیپت‌های حجم قابل تنظیم

پیپت‌های حجم قابل تنظیم حجم مکش و تخلیه را به یک دامنه مشخص تنظیم می‌کنند. این پیپت‌های قابل تنظیم می‌توانند دارای کنترل‌های مکانیکی یا الکترونیکی باشند؛ افزایش‌های تنظیم بستگی به برند و مدل پیپت دارد.

پیپت‌های حجم ثابت


پیپت‌های حجم ثابت حجم یکنواخت مایع را به صورت تکراری تخلیه می‌کنند. مرغک این مدل‌ها که دارای کمترین قطعه‌های متحرک هستند، به کالیبراسیون نیاز کمتری دارند. از نظر اقتصادی، پیپت‌های حجم ثابت ارزان‌تر از مدل‌های حجم قابل تنظیم هستند و برای محیط‌های تولید با روندکاری استاندارد و مشخص مناسب هستند.

کاربردها و ویژگی‌های پیپت‌ها

پیپت‌های خودکالیبراسیون

پیپت ProLine Plus شرکت Sartorius دارای یک سیستم خودکالیبراسیون است که به کارکنان آزمایشگاه اجازه می‌دهد پیپت‌ها را بدون نیاز به تکنسین خدمات حاضر در محل تست و کالیبره کنند.

پیپت‌های مقاوم در برابر اتوکلاو


برای ضدعفونی کامل پیپت، برخی از مدل‌ها از موادی تولید می‌شوند که با روال استاندارد اتوکلاو (دماهای سانتیگراد ۱۲۱ درجه به مدت ۲۰ دقیقه) سازگار هستند.

از کجا می‌توانم تامین‌کننده معتبر پیپت‌ها و سایر تجهیزات آزمایشگاهی را پیدا کنم؟

شرکت سپلو یک بازرگانی معتبر در زمینه تأمین تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی است که انواع پیپت‌های ایرانی و خارجی را با کیفیت بالا ارائه می‌دهد. این شرکت از سابقه‌ای برجسته در حوزه فروش لوازم آزمایشگاهی برخوردار است و به عنوان یک تامین‌کننده معتبر در این صنعت شناخته می‌شود. اطمینان حاصل کنید که با انتخاب شرکت سپلو، از تجربه خدمات با کیفیت و محصولات با استانداردهای بین‌المللی بهره‌مند خواهید شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی