ناگفتنی‌هایی درباره ضد آفتاب و ضد لک‌ها

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. ناگفتنی‌هایی درباره ضد آفتاب و ضد لک‌ها
ضد آفتاب و ضد لک

فهرست مطالب

سلامت پوست یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در سراسر جهان است که گاهی کمتر به آن توجه می‌شود. از آنجایی که پوست صورت بیشترین آسیب را برابر عوامل خارجی از جمله آفتاب و نور مستقیم خورشید دارد. اما سؤالی که برای خیلی از ما‌ها پیش می‌آید، اینست که چگونه از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB محافظت کنیم؟ اما برای اینکه از این خطرات در‌امان باشیم بهتر است از یک ضد آفتاب و ضد لک استاندارد و با کیفیت استفاده نماییم. اما سؤال اینست که ضد آفتاب خوب چه خصوصیات و مشخصاتی دارد؟ آیا باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ فقط در فصل تابستان از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ تأثیر ضد آفتاب بر روی پوست کی از بین می‌رود؟ و آیا نیاز به تمدید مجدد هست یا نه؟ چه گروه‌های سنی باید از ضد آفتاب استفاده کنند؟ سپلو برای پاسخ به این سؤالات از شما همراهان گرامی می‌خواهد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حقیقت در مورد ضد آفتاب چیست؟

کرم ضد آفتاب از پوست در برابر انواع آسیب‌های خورشید محافظت نمی‌کند. SPF محافظت در برابر آفتاب سوختگی را اندازه‌گیری می‌کند، اما نه از انواع دیگر آسیب‌های پوستی. پرتو‌های فرابنفش خورشید همچنین رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند که به DNA و سلول‌های پوست آسیب می‌رسانند، پیری پوست را تسریع می‌کنند و ممکن است باعث سرطان پوست شوند.

ضد آفتاب و ضد لک

اشعه‌های فرابنفش یا UV خورشید، در دو موج UVA و UVB به زمین می‌رسند. این امواج رابطه مستقیمی با افزایش پیری، چین و چروک و همچنین بروز لکه‌های پوستی دارند. در حقیقت این امواج تولید ملانین را در پوست تحریک کرده و به این ترتیب باعث ایجاد کک و مک و خال می‌شوند. گذشته از پیری و لکه‌های پوستی، نشانه واضح آسیب نور خورشید سوختن پوست شماست که در نتیجه این سوختگی نقاط قرمز و خارش‌دار روی پوست به وجود می‌آیند. به مرور زمان هر چقدر که میزان آفتاب سوختگی بیشتر شود، احتمال ابتلای شما به مشکلات جدی‌تری مانند سرطان پوست افزایش می‌یابد.

آیا افراد سیاه پوست به ضد آفتاب نیاز دارند؟

بنا بر توصیه متخصصین پوست، افراد با پوست تیره و یا سیاه هم نیاز به کرم‌های ضد آفتاب در برابر آسیب‌های ناشی از نور مستقیم آفتاب مانند: آفتاب سوختگی، چین و چروک پوست، سرطان پوست و لک‌های پوستی محافظت کنند.

همچنین بسیاری از متخصصان پوست می‌گویند آمریکایی‌هایی که پوست‌های تیره‌تری دارند، حتی با خطر واقعی نور خورشید مواجه هستند، از جمله خطر مرگ در صورت ابتلا به ملانوم. متخصصان تأکید می‌کنند که همه باید برای محافظت در برابر انواع سرطان پوست و سایر اثرات مضر از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب با محافظت از شما در برابر اشعه‌های مضر ماوراء بنفش (UV) خورشید می‌تواند به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند. هر کسی بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت یا رنگ پوست ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود.

ضد آفتاب ضد لک چیست؟

برخی از افراد به دلیل داشتن نوعی بیماری پوستی (هایپرپیگمانتاسیون) نمی‌توانند در برابر نور خورشید قرار بگیرند. زیرا این افراد در پوست‌شان لکه‌های تیره و یا ملاسما دارند. و قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید برای این افراد بسیار خطرناک است. زیرا لک‌ها پوستی را تیره‌تر کرده و روند درمان را به تأخیر میاندازد. این افراد می‌توانند از کرم‌های ضد آفتاب ضد لک استفاده نمایند؛ تا به پوست‌شان آسیبی وارد نشود. ضد آفتاب‌های معدنی که اکسید آهن دارند در درمان این لک‌ها بسیار مؤثر‌اند. ضد آفتاب‌های رنگی به این گونه افراد بیشتر توصیه می‌شود؛ زیرا رنگ، نشان دهنده ماده فعال اکسید آهن در آن است.

ضد آفتاب و ضد لک

ضد آفتاب‌های ضد لک علاوه بر اینکه دارای اکسید آهن هستند، از پوست در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند. و این قابلیت را دارا هستند که از برخورد نور مرئی با پوست جلوگیری می‌کنند. در واقع نور مرئی همان است که با چشم دیده می‌شود و از پنجره به درون خانه نفوذ می‌کند. این گونه از ضد آفتاب‌های ضد لک، در مقایسه با انواع ضد آفتاب‌های معمولی می‌توانند به مبارزه با رنگدانه‌های ناشی از نور مرئی بپردازند. همچنین آن‌ها بازسازی سلولی را تحریک می‌کنند و از این طریق پوست را روشن‌تر می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از ایجاد لکه‌های تیره پیشگیری و با چین و چروک‌ها مبارزه کنند.

بهترینSPF برای ضد آفتاب و ضد لک چیست؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم هنگام خرید ضدآفتاب مقدار SPF است. برخی تولید‌کنندگان کرم‌های ضد آفتاب برای فروش بیشتر مردم را گمراه کرده و می‌گویند که هرچهSPF کرم‌های ضد آفتاب بالاتر باشد مؤثر است. در صورتی که در این حالت میزان حفاظت از پوست شما در برابر اشعه UVB، تنها دو درصد بیشتر از حالتی خواهد بود که از SPF=۳۰ استفاده کنید. اما این یک باور غلط است که متأسفانه بیشتر مردم به اشتباه باور می‌کنند. در حقیقت، فاکتور محافظت از خورشید یا SPF درصد امواج UVB جذب شده توسط ضد آفتاب را نشان می‌دهد. برای مثال ضد آفتاب‌هایی که SPF برابر ۳۰ دارند، تقریباً ۹۷ درصد از اشعه خطرناک خورشید را به خود جذب کرده و مانع نفوذ این امواج به پوست شما می‌شوند. همچنین SPF ضد آفتاب ۵۰ نشان دهنده جذب ۹۸ درصد از اشعه UVB است.

ضد آفتاب و ضد لک

لازم است بدانید که SPF فقط نشان دهنده توانایی ضد آفتاب در محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های UVB است. در حالی که هر دو این امواج(UVA و UVB) می‌تواند سلامت پوست شما را به خطر بیاندازد. طبق گفته‌های متخصصین پوست؛ بهترین spf برای ضد آفتاب ۳۰ است و بیشتر از این مقدار توصیه نمی‌شود. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد کهSPF‌های بالا، باعث می‌شوند اشعه‌های UVA بیشتری به پوست‌تان برسند و در عین حال محافظت بیشتری در برابر اشعه UVB ندارند. توجه داشته باشید که SPF هیچ ربطی به میزان ماندگاری ضد آفتاب ندارد و عدد‌های بالاتر برای این فاکتور، نشان دهنده ماندگاری بیشتر نیست.

اگر ضد آفتاب را از روی پوست‌تان نشورید چه اتفاقی می‌افتد؟

غفلت از شستشوی کرم ضد آفتاب در پایان روز می‌تواند اثربخشی آن را به خطر بیندازد، منجر به آسیب پوست شود، به طور قابل توجهی تحریک پوستی را افزایش دهد و اجازه دهد کثیفی روغن‌های به دام افتاده دسترسی بیشتری به مسدود کردن منافذ و گسترش باکتری‌ها داشته باشند.

چه نوع کرم ضد آفتابی بی‌خطر است؟

اگر برای محافظت در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید استفاده می‌کنید، باید از محصولات ضد آفتاب مبتنی بر مواد معدنی با ترکیبات فعال اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید و از محصولات حاوی موادی مانند اکسی بنزون و رتینیل پالمیتات خودداری کنید.

ماندگاری کرم‌های ضد آفتاب چقدر است؟

پس از استفاده، کرم ضد آفتاب تا دو ساعت یا کمتر در هنگام شنا کردن، عرق کردن یا حوله کشیدن مؤثر است، به همین دلیل مهم است که بعد از این فعالیت‌ها یا حداقل هر دو ساعت یکبار، دوباره استفاده کنید. ضروری است که از هر محصول محافظت‌کننده در برابر آفتاب طبق دستورالعمل استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، یکی از بهترین راه حل‌ها، برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب، استفاده از ضد آفتاب و ضد لک است. این کرم برای محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید طراحی شده است، اما برخی از ادعا‌های مطرح شده در مورد آن نشان می‌دهد که می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که از ضد آفتاب‌هایی با spf مناسب باید استفاده شود. تا اثر دهی خوبی داشته باشد. به گفته بسیاری از متحصصین پوست بهترین مقدار spf=۳۰ است. و تقریباً ۹۷% از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت می‌کند.

بنابراین هدف هر کرم ضد آفتاب کمک به محافظت از پوست شما در برابر آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است و یک فرمول با طیف وسیع که به محافظت در برابر اشعه‌های UVA و UVB کمک می‌کند برای همه انواع پوست و قومیت‌ها از جمله پوست شما ضروری است. توجه داشته باشید که هنگام گذراندن مدت زمان طولانی در خارج از منزل، محافظت در برابر نور خورشید ضروری است. در صورت امکان، هنگام بیرون رفتن از خانه در سایه راه بروید؛ به یاد داشته باشید که پرتو‌های خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر بسیار قوی هستند. اگر به سایه دسترسی ندارید حتماً از چتر استفاده کنید. استفاده از عینک آفتابی و کلاه نیز در برابر آفتاب توصیه می‌شود.

در صورتیکه تمایل به خرید مواد اولیه آرایشی بهداشتی و خرید اسانس آرایشی دارید می‌توانید با سپلو در تماس باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی