مواد اولیه خمیردندان | آشنایی با ترکیبات اصلی

 1. خانه
 2. »
 3. مقالات مفید
 4. »
 5. مواد اولیه خمیردندان | آشنایی با ترکیبات اصلی
انواع خمیرندان

فهرست مطالب

یکی از روتین‌های روزانه‌ی ما مسواک زدن دندان‌ها می‌باشد. به طوریکه مسواک زدن ۲ مرتبه در طول روز را هرگز نباید فراموش کرد. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که مواد اولیه خمیردندان چیست؟ و اینکه آیا مسواک زدن مداوم در طول روز باعث تمیزی دندان‌ها می‌شود؟ اینکه در ترکیبات خمیر دندان چه فرمولی گنجانده شده که باعث از بین بردن باکتری‌های روی دندان‌ها و از بین بردن پلاک دندانی، خوش بو شدن دهان و گاهی باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود، را در این مقاله با هم بررسی می‌کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مواد اولیه خمیردندان چیست؟

مواد اولیه خمیردندان
 • آب اکسیژنه
 • سدیم بی‌کربنات
 • سدیم پیروفسفات
 • پروپیلن گلیکول
 • دیوکتیل سدیم سولفوسوکسینات
 • ساخارین سدیم
 • ساینده ها
 • تریکلوزان
 • مرطوب کننده ها
 • فلوراید

خمیر دندان چیست؟

خمیردندان‌ها یکی از پرمصرف‌ترین محصول مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان هستند و انواع مختلفی دارد که به راحتی در دسترس مصرف‌کننده است. خوشبختانه امروزه شما می‌توانید با توجه به نوع دندان خود و یا حساسیت دندانتان، خمیر دندان مخصوص خود را خریداری کنید. اما باید توجه داشته باشید که از خمیر دندان‌های تقلبی که مشابه بسته‌بندی اصلی تولید می‌شوند استفاده نکنید.

 انواع خمیردندان از پوسیدگی عمومی، انواع کنترل پلاک و تارتار گرفته تا فرمولاسیون‌های خاص برای دندان‌های حساس، برای افراد سیگاری، فرمولاسیون‌های مخصوص کودکان و خمیر‌های سفید‌کننده دندان را شامل می‌شود. مواد تشکیل دهنده خمیر دندان معمولاً بر روی بسته‌ها به صورت گرم در هر ۱۰۰ گرم نشان داده می‌شود. بر اساس قانون جدید لوازم آرایشی اروپا، خمیردندان‌ها موظفند همه مواد تشکیل دهنده را فهرست کنند.

۱-آب اکسیژنه

آب اکسیژنه با فرمول شیمیایی H۲O۲ مرکب از هیدروژن و اکسیژن است. که به صورت مایعی بی‌رنگ و تلخ است. از خاصیت اکسید‌کننده پراکسید آن در لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی در پزشکی به عنوان ضد عفونی‌کننده استفاده می‌شود. به طوریکه، در محصولات آرایشی، به عنوان ماده ضد میکروبی استفاده می‌شود، در حالی که در مواد بهداشتی با خاصیت اکسید کنندگی آن، سفیدی دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

۲-فلوراید

یکی از مهم‌ترین ترکیبات اصلی خمیر دندان مه همه‌ی ما با آن اشنا هستیم فلوراید است. نقش اصلی فلوراید مبارزه با حفره‌های دندانی می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) فلوراید، جنگنده حفره طبیعت است. به طور کلی فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک می‌کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. و احتمال فرسودگی آن‌ها در اثر غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی را کاهش می‌دهد.

۳- مرطوب‌کننده‌ها

مواد اولیه خمیردندان

مرطوب‌کننده‌ها یکی دیگر از موادی هستند که از خشک شدن و شکننده شدن خمیر دندان شما جلوگیری می‌کنند. سوربیتول یک عامل طعم دهنده و یک مرطوب‌کننده است، بنابراین ممکن است آن را در بسیاری از محصولات خمیردندان پیدا کنید. آب را در خمیردندان به دام میاندازد تا هنگامی که تیوپ را فشار می‌دهید، خمیری صاف و خوب به دست آید.

۴-تریکلوزان

تریکلوزان یک عامل ضد باکتری است، که اخیراً برای استفاده در خمیر دندان توسط FDA تأیید شده است. این ترکیب، به عنوان ماده فعال در صابون‌ها، لوسیون‌ها، اسفنج‌ها و تخته‌های برش ضد باکتری استفاده می‌شود. در خمیر دندان، تریکلوزان از نظر بالینی ثابت شده است که با مهار رشد باکتری‌های ایجاد‌کننده پلاک، با التهاب لثه در بزرگسالان مبارزه می‌کند.

۵-سدیم پیروفسفات

سدیم پیروفسفات، ماده فعالی است که به طور معمول در خمیردندان‌ها برای کنترل جرم وجود دارد. تحقیقات نشان داده است، که در صورت استفاده منظم از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند.

6- سدیم بیکربنات

سدیم بیکربنات به نظر ترکیب جالبی است، اما در واقع همان جوش شیرین قدیمی است. عملکرد آن در خمیر دندان توسط ADA زیر سؤال رفته است، اگرچه برخی از دندانپزشکان می‌گویند که می‌تواند به پاک کردن لکه‌های قهوه و غذا از روی دندان شما کمک کند. این یک ساینده ملایم است، بنابراین دندان‌های شما را تمیز می‌کند و به از بین بردن پلاک کمک می‌کند. و باعث می‌شود دندان‌های شما تمیز و صاف شوند.

7-پروپیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول، یک ماده مرطوب‌کننده پرکاربرد است. ماده‌ای که خمیر دندان را مرطوب نگه می‌دارد و از جدا شدن مواد جامد و مایع جلوگیری می‌کند. سایر مرطوب‌کننده‌های رایج در خمیردندان سوربیتول، پنتاتول و گلیسرول هستند.

8-دیوکتیل سدیم سولفوسوکسینات

دیوکتیل سدیم سولفوسوکسینات نوعی شوینده در ترکیب خمیر دندان است. که باعث می‌شود خمیر دندان در دهان شما کف کند. همچنین ممکن است موادی مانند سدیم استئاریل فومارات و سدیم لوریل سولفات را مشاهده کنید. برخی معتقدند که دومی (SLS) باعث ایجاد آفت در افراد حساس به این ماده می‌شود.

9- ساینده‌ها

اگرچه ساینده‌ها نقش فعالی در خمیردندان دارند، اما به عنوان یک ماده غیرفعال در نظر گرفته می‌شوند زیرا خطر پوسیدگی یا بیماری لثه را کاهش نمی‌دهند. با این حال، ساینده‌ها مواد مهمی هستند زیرا به حذف باقی مانده مواد غذایی و لکه‌های سطحی از روی دندان کمک می‌کنند.

10-سدیم ساخارین

سدیم ساخارین یکی دیگر از ترکیبات اصلی خمیر دندان محسوب می‌شود. یک شیرین‌کننده مصنوعی پر کاربرد است. و شیرینی آن حدود ۶۰۰ برابر شکر است. سدیم ساخارین به عنوان یکی از مواد اولیه در ترکیبات اکثر خمیردندان‌ها وجود دارد. لازم به ذکر است که تنها مقدار کمی از ساخارین سدیم برای شیرین کردن خمیر دندان استفاده می‌شود. همین مقدار کم می‌تواند به پوشش دهی طعم‌های ناخوشایند مواد مورد استفاده برای تهیه خمیر دندان کمک کند. یکی دیگر از شیرین‌کننده‌های رایج مورد استفاده در ترکیب خمیر دندان آسپارتام است.

انواع اصلی خمیردندان چیست؟

 • خمیر دندان کودکان
 • خمیر دندان سیگاری
 • خمیر دندان سفید‌کننده دندان
 • خمیر دندان برای دندان های حساس
 • خمیر دندان گیاهی

نتیجه‌گیری

به طور کلی با توجه به آنچه در این مقاله خواندیم، مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان یکی از روتین‌هایی است که اکثر انسان‌ها در جهان برای پاکیزگی دهان و دندان انجام می‌دهند هزاران سال است که مردم از خمیر دندان استفاده می‌کنند. فرمول مدرن‌تر از دهه ۱۹۴۰ وجود داشته است. در حالی که برخی برند‌ها و محصولات دارای دستور العمل منحصر به فردی هستند، مواد اولیه رایج بسیاری نیز وجود دارد.

در گذشته مصریان و رومیان باستان از مواد ساینده مانند پوسته تخم مرغ بعنوان مواد اولیه خمیردندان استفاده می‌کردند. اما با پیشرفت علم و گذشت زمان از ساینده‌های ملایم ترو بهداشتی‌تر مانند کربنات کلسیم ژل‌های سیلیکا کم‌آب و اکسید‌های آلومینیوم هیدراته استفاده می‌شود. این مواد بدون آسیب رساندن به مینای دندان، سطح دندان‌ها را تمیز و جلا می‌دهند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی