مزایای استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. مزایای استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان
مزایای جوش شیرین در سفید کردن دندان

فهرست مطالب

سفید بودن دندان‌ها، لبخندی جذاب را در صورت فرد خلق می‌کند. به همین دلیل اکثر مردم در جهان آرزوی داشتن دندان‌های سفید و درخشان را دارند. جوش شیرین (baking soda) یک پودری سفید رنگ و ریز است که اکثر ما با آن آشنایی داریم. همه‌ی ما ناخودآگاه نام جوش شیرین بار‌ها به گوشمان خورده است.

چرا مردم از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند؟

می‌دانیم که در گذشته از جوش شیرین به عنوان مخمر در تهیه نان و کیک‌ها استفاده می‌کردند، اما امروزه استفاده از جوش شیرین در تهیه نان بسیار کم شده است. جوش شیرین و یا همان بیکربنات سدیم، پودری سفید و ریز است که کاربرد‌های خانگی بی‌شماری دارد. یکی از محبوب‌ترین کاربرد‌های آن به عنوان پاک‌کننده و سفید‌کننده دندان است. اگر از قبل خمیر دندان مورد علاقه یا برنامه بهداشت دهان و دندان مورد علاقه خود را دارید، می‌توانید یک درمان سفید‌کننده هفتگی با جوش شیرین اضافه کنید تا لبخندتان روشن بماند. استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌ها، عمدتاً مزایا و معایبی دارد که ما سعی داریم به آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا مسواک زدن با جوش شیرین بی‌خطر است؟

آیا مسواک زدن با جوش شیرین بی‌خطر است؟

سؤالی که برای خیلی از مردم در مورد استفاده از جوش شیرین پیش می‌آید، اینست که آیا استفاده از جوش شیرین به تنهایی برای دندان‌ها و لثه‌ها خطرناک است؟ دندان پزشکان توصیه می‌کنند که؛ مسواک زدن یک بار در روز با جوش شیرین یا گاهی اوقات به دندان آسیب نمی‌رساند. اما، مسواک زدن خیلی سخت یا مکرر با آن می‌تواند منجر به آسیب مینای دندان شود. به طور کلی نمی‌توان هر روز از جوش شیرین به جای خمیر دندان استفاده کرد. و بنابر توصیه دندان پزشکان، استفاده از آن را دو بار در هفته کافی است. از آنجایی که خمیر دندان‌های موجود حاوی جوش شیرین وجود دارد، می‌توانید به جای جوش شیرین از خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین استفاده نماییم.

نحوه استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان

حالا که با جوش شیرین (بیکربنات سدیم) آشنا شدید، بهتر است نحوه استفاده از آن را نیز آموزش ببینید. جوش شیرین چون یک ماده خشک می‌باشد بهتر است ابتدا با آب ترکیب شود سپس وقتی به حالت خمیری شکل گرفت، بر روی مسواک ریخته و دندان هایتان را به آرامی مسواک بزنید. به یاد داشته باشید، جوش شیرین تنها برای از بین بردن لکه‌های روی سطح دندان استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن با پراکسید هیدروژن برای افزایش اثرات سفید کنندگی آن استفاده کرد. جوش شیرین می‌تواند توسط افرادی که خمیر دندان معمولی دارند نیز استفاده کنند. همچنین به صورت تجاری در برخی از محصولات سفید‌کننده دندان و خمیردندان استفاده می‌شود.

ترکیب جوش شیرین با لیمو ترش و توت فرنگی

ترکیب جوش شیرین با لیمو ترش و توت فرنگی

برخی استفاده از لیمو ترش و یا توت فرنگی را با جوش شیرین برای سفیدی بیشتر دندان‌ها توصیه می‌کنند، اما باید توجه داشت که آب لیمو اسیدی است و در واقع می‌تواند کلسیم دندان‌ها را از بین ببرد و آن را خورده یا از بین ببرد، آب لیمو نیز ممکن است باعث التهاب لثه‌ها شود. توت فرنگی به دلیل اسید اسکوربیک موجود در آن می‌تواند دندان‌ها را سفید کند و از آنجایی که اسید‌ها به طور کلی برای دندان‌ها مفید نیستند، استفاده از توت فرنگی همراه با جوش شیرین می‌تواند برای دندان‌ها مضر باشد.

بیشتر بخوانید : 5 کاربرد امولسیفایر در لوازم آرایشی

ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین را برای سفید کردن دندان‌ها

فرآیند استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌ها بسیار ساده است. شما به سادگی از یک قاشق چای خوری جوش شیرین و مقدار کمی پراکسید هیدروژن یک خمیر درست می‌کنید و سپس به آرامی دندان‌های خود را مانند خمیر دندان‌های سنتی مسواک بزنید. پس از پایان کار، دهان خود را با آب بشویید.

حداکثر هفته‌ای یکبار با مسواک هیدروژن پراکسید و جوش شیرین را به دندانهایتان بمالید. اگر احساس سوزش کردید، مسواک زدن را متوقف کنید و دهان خود را با آب خنک بشویید. اگر لثه‌های حساس یا عقب‌رفته‌ای دارید از این روش استفاده نکنید، زیرا پراکسید هیدروژن می‌تواند باعث تحریک و آسیب به ریشه‌های باز شده شود.

آیا جوش شیرین می‌تواند جایگزین خمیر دندان شود؟

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم یکی از ترکیبات موجو در حمیر دندان‌های سفید‌کننده است. اما به طور کلی برای استفاده روزانه توصیه نمی‌شود، زیرا فلوراید در آن وجو ندارد و فلوراید به محافظت دندان‌ها در برابر حفره‌ها کمک می‌کند، همچنین مینای دندان را تقویت می‌کند.

آیا جوش شیرین می‌تواند جایگزین خمیر دندان شود؟

 استفاده از مقداری خمیر دندان حاوی فلوراید همراه با جوش شیرین می‌تواند دندان‌ها را سالم نگه دارد. همچنین نوشابه را نباید به سختی روی دندان‌ها مالید تا از لثه و مینای دندان محافظت شود. اما جوش شیرین؛ به مینای دندان آسیب می‌رساند، که ممکن است باعث شود دندان‌ها نسبت به دمای سرد یا گرم حساس‌تر شوند و همچنین می‌تواند به خودی خود مسواک زدن دندان‌ها را دردناک کند. آسیب به مینای دندان نیز می‌تواند باعث شود که دندان‌ها حفره‌ها را جذب کنند.

مزایای استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان

۱-کاهش پلاک دندانی و التهاب لثه

یکی از مهم‌ترین مزایای جوش شیرین برای دندان، کاهش التهاب لثه و پلاک دندانی می‌باشد. یکی از باکتری‌های موجود در دهان که به سطح دندان می‌چسبد؛ بیوفیلم‌ها کلنی‌هایی می‌باشد. و در نهایت باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل التهاب لثه و حفره می‌شوند. در هنگام مسواک زدن با استفاده از جوش شیرین، عملکرد این باکتری‌ها را مختل می‌کند و تعداد باکتری‌ها را کاهش می‌دهند. به این ترتیب به جلوگیری از آسیب دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کنند. برخی از باکتری‌های مضر برای رشد در دهان به شرایط اسیدی بیشتری نیاز دارند.

ترکیب جوش شیرین و آب خاصیت را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود، PH دهان شما افزایش یابد و اسیدی بودن آن را کاهش می‌دهد، در نتیجه، استفاده از این ماده به عنوان خمیر دندان ممکن است تکثیر باکتری‌های مضری را که موجب ایجاد پوسیدگی در دهان می‌شوند، دشوارتر کند.

۲-خاصیت سفید کنندگی

از چشم گیرترین مزایای جوش شیرین می‌توان به خاصیت سفید کنندگی آن اشاره کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که جوش شیرین خاصیت سایندگی بالایی دارد بنابراین لکه‌های سطحی روی دندان را ازبین می‌برد. و لبخندی زیبا و دلنشین را به شما هدیه می‌دهد. به همین دلیل است که از جوش شیرین به عنوان یک عنصر محبوب و مؤثر در بسیاری از خمیردندان‌های تجاری استفاده می‌شود.

۳-عدم وجود فلوراید

اگر چه در ترکیبات همه‌ی خمیر دندان‌ها از فلوراید استفاده می‌شود، اما برخی معتقدند که فلوراید سمی است و برای کودکان زیر ۶ سال خطرناک است. اگر چه موضوع سمی بودن فلوراید بسیار نادر است، اما خطرات ناشی از بلعیده شدن و یا مصرف زیاد خمیر دندان‌های حاوی فلوراید؛ کمی نگران‌کننده است. همچنین سمی بودن فلوراید باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی از قبیل درد، استفراغ، اسهال، مشکلات کلیوی و قلبی شود. در حالی که جوش شیرین فاقد فلوراید است و خاصیت سفید کنندگی نیز دارد. بنابراین گزینه‌ایده‌آلی به حساب می‌آید.

۴-ارزان بودن

همه‌ی ما می‌دانیم که جوش شیرین یک ماده ارزان و قابلیت دسترسی آسان را دارد. همچنین از لحاظ قیمت نیز نسبت به خمیر دندان به صرفه‌تر و ارزان‌تر است. و شما می‌توانید از فروشگاه‌ها، عطاری‌ها و خواربارفروشی‌ها به راحتی تهیه نمایید.

نتیجه‌گیری

به طور کلی با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، جوش شیرین (بیکربنات سدیم) ماده‌ای سفید رنگ و ریز می‌باشد، که در اکثر فروشگاه‌ها و عطاری‌ها موجود است. جالب است بدانید که ترکیب جوش شیرین و آب PH دهان را افزایش داده و خاصیت اسیدی دهان که باعث التهاب لثه می‌شود را کاهش می‌دهد.

اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که مصرف روزانه جوش شیرین به جای خمیر دندان به مینای دندان‌ها آسیب می‌رساند. و چون فاقد فلوراید است از حفره‌های دندان‌ها محافظت نمی‌کند. در کل می‌توان گفت که چوش شیرین تنها خاصیت از بین بردن لکه‌های سطحی را دارد. یکی از مزایای استفاده از جوش شیرین که امروزه جلب توجه می‌کند، علاوه بر خاصیت سفید کنندگی، ارزان بودن نسبت به سایر خمیر دندان‌های می‌باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی