مواد اولیه صابون‌‌های دست ساز چه موادی هستند؟

 1. خانه
 2. »
 3. مقالات مفید
 4. »
 5. مواد اولیه صابون‌‌های دست ساز چه موادی هستند؟
صابون دست ساز

فهرست مطالب

آیا تا به حال این سؤال به ذهنتان رسیده است که مواد اولیه صابون‌های دست ساز چه موادی هستند؟ و چگونه تولید می‌شود؟ و اینکه چه نوع مواد اولیه‌ای برای تولید صابون دست ساز لازم است؟ بسیاری از محصولاتی که از فروشگاه‌ها خریداری می‌کنید، مانند( انواع اسکراب، صابون، لایه بردارو.. )را می‌توانید خودتان به صورت دست ساز در خانه تهیه کنید. درست که کمی زمان بر است اما ممکن است از چیزی که خودتان درست کرده‌اید، شگفت‌زده شوید. در گذشته اشکال صابون‌ها بسیار ساده و بیشتر مستطیلی شکل بود و تنوع در رنگ و شکل وجود نداشت.

امروزه صابون‌ها در رنگ‌ها و شکل‌های دلخواه به صورت دستی تولید می‌شوند. صابون دست ساز اگر به درستی نگهداری و استفاده شود، می‌تواند مدت زیادی دوام بیاورد. یکی از راه‌های ماندگاری بیشتر صابون طبیعی دست ساز این است که قبل از استفاده آن را به قطعات کوچک برش دهید. این به ماندگاری صابون کمک می‌کند زیرا کل صابون هنگام استفاده از صابون در معرض آب قرار نمی‌گیرد.

صابون دست ساز چیست؟

صابون دست ساز به صابونی گفته می‌شود که توسط یک صابون ساز، دستی و با استفاده از روش‌های سنتی و مواد طبیعی ساخته می‌شود. برخلاف صابون‌های تجاری تولید شده، که اغلب به صورت انبوه تولید می‌شوند. و حاوی مواد مصنوعی هستند، صابون‌های دست ساز در دسته‌های کوچک ساخته می‌شوند و حاوی روغن‌ها و چربی‌های طبیعی و اسانس‌های طبیعی می‌باشند.

صابون‌های دست سازاغلب با استفاده از روش فرآیند سرد ساخته می‌شوند، که شامل ترکیب روغن و چربی‌ها با لیمو و اجازه دادن به مخلوط برای چند هفته برای آماده شدن است. بعد از گذشت چند هفته یک صابون ملایم و مرطوب که عاری از مواد شیمیایی و افزودنی‌های مصنوعی است؛ ساخته می‌شود. صابون‌های دست ساز را می‌توان با رایحه‌ها، رنگ‌ها و مواد افزودنی مختلف متناسب با سفارش مشتری تهیه کرد.

مواد اولیه صابون‌های دست ساز چیست؟

مواد تشکیل دهنده و یا اولیه صابون‌های دست ساز، با توجه به دستور پخت خاص صابون و سفارشات مشتری متفاوت است. اما به طور کلی صابون‌های دست ساز شامل ترکیبات زیر می‌باشند:

۱-روغن‌ها یا چربی‌های طبیعی: صابون از طریق فرآیندی به نام صابون‌سازی ساخته می‌شود که شامل ترکیب روغن‌ها یا چربی‌ها با یک ماده قلیایی، مانند: هیدروکسید سدیم برای ایجاد صابون است. روغن‌های رایج مورد استفاده در صابون‌های دست ساز شامل روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن نخل و کره شی است.

۲-آب: مهم‌ترین ترکیب در ساخت صابون‌های دست ساز، آب است. از آب برای حل کردن محلول قلیایی و ایجاد مخلوط صابون استفاده می‌شود. از آب برای حل کردن لیمو که یک ماده ضروری در ساخت صابون دست ساز است؛ استفاده می‌شود. هنگامی که محلول آب و لیمو با روغن‌ها و چربی‌ها ترکیب می‌شوند یک واکنش شیمیایی به نام صابون‌سازی رخ می‌دهد. این واکنش مخلوط را به صابون تبدیل می‌کند. آب به عنوان یک واسطه عمل می‌کند تا لیمو و چربی‌ها تعادل داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تا با هم ترکیب شده و مولکول‌های صابون را تشکیل دهند. همچنین آب به کنترل قوام و بافت خمیر صابون کمک می‌کند. مقدار آب مصرفی می‌تواند بر سختی، کف و کیفیت کلی محصول نهایی تأثیر داشته باشد. به طور کلی آب با تسهیل فرآیند صابون‌سازی، کنترل بافت خمیر صابون و کمک به فرآیند پخت، نقش اساسی در ایجاد صابون‌های دست ساز را دارد.

۳-عطر‌ها و رایحه‌های طبیعی: برای اینکه صابون‌های دست ساز علاوه بر ظاهر زیبا، بوی خوبی نیز داشته باشدف از روغن‌های معطر استفاده می‌شود تا رایحه‌ای دلپذیر به صابون ببخشد. اسانس‌ها از گیاهان مشتق می‌شوند و رایحه‌های طبیعی را ارائه می‌دهند. در حالی که روغن‌های معطر مصنوعی طیف گسترده‌ای از رایحه‌ها را ارائه می‌دهند. اسانس‌ها عصاره‌های گیاهی غلیظی هستند که می‌توانند برای افزودن عطر و خواص درمانی به صابون‌های دست استفاده شوند. اسانس‌های مختلف خواص متفاوتی دارند، مانند اسانس بابونه که خاصیت مرطوب کنندگی و شادابی را به پوست می دهد.

۴-رنگ‌ها: استفاده از یک رنگ خاص در صابون‌های تجاری کمی کسل‌کننده است. اما در صابون‌های دست ساز تنوع رنگ بسیار بالا است و حتی می‌توانند از ترکیب چند رنگ به سفارش و دلخواه مشتری در تولید صابون استفاده کنند. در صابون‌های دست ساز از رنگ‌های طبیعی گیاهان مانند، ادویه‌ها خاک رس یا پودر‌های گیاهی برای رنگ دادن به صابون استفاده می‌شود. برخی از صابون سازان برای تنوع بیشتر از رنگ‌های مصنوعی برای رنگ‌های زنده‌تر و خاص‌تر استفاده می‌کنند.

۵-لیمو(سدیم هیدروکسید یا پتاسیم هیدروکسید): لیمو یک عنصر ضروری در تولید صابون‌های دست ساز است. زیرا با روغن‌ها و چربی‌ها واکنش نشان می‌دهد. اما باید به این نکته توجه شود که لیمو سوزاننده است و باید در طول فرآیند صابون‌سازی با دفت استفاده شود. لیمو به لیل خواص مفیدی که دارد اغلب در صابون‌های دست ساز استفاده می‌شود.

زیرا داری خواص ضد عفونی‌کننده و ضد باکتری طبیعی است و یک ماده عالی برای پاکسازی پوست محسوب می‌شود. و می‌تواند به از بین بردن چربی و ناخالصی‌های روی پوست کمک کرده و حس طراوت و شادابی را به پوست شما هدیه دهد.

همچنین لیمو دارای خاصیت سفت کنندگی و تقویت پوست را دارد. و برای کسانی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند بسیار مفید است. لیمو علاوه بر خاصیت پاک کنندگی، خاصیت روشن کنندگی پوست را دارد و به همین دلیل یک لایه بردار طبیعی شناخته می‌شود.

۶- افزودنی‌ها: افزودنی‌ها مواد اضافی هستند که می‌توانند به صابون‌های دست ساز اضافه شوند تا خواص آن‌ها را افزایش دهند و یا فواید خاصی اضافه کنند. این افزودنی‌ها می‌توانند شامل مواد مختلفی مانند گیاهان، اسانس‌ها، رنگ‌ها، لایه بردار‌ها و مرطوب‌کننده‌ها باشد. گیاهان و مواد گیاهی را می‌توان به خاطر عطر، جذابیت بصری یا فواید درمانی به صابون‌های دست ساز اضافه کرد، به طور مثال جوانه اسطوخودوس را می‌توان برای ایجاد آرامش بخش و تسکین دهنده اضافه کرد، در حالی که برگ‌های نعناع می‌توانند رایحه‌ای با طراوت و نشاط بخش ارائه دهند. هچنین لایه بردار‌ها موادی هستند که به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کنند و پوست را صاف‌تر می‌کنند.

افزدونی دیگری که خاصیت مرطوب کندگی دارد، کره شی و کره کاکائو و یا روغن زیتون، روغن نارگیل است. که خاصیت آبرسانی و تغذیه بیشتر پوست به صابون‌های دست ساز می‌دهد. افزودنی‌های مختلفی را می‌توان برای مصارف مختلف در صابون‌های دست ساز گنجاند. به عنوان مثال از لایه بردار‌هایی مانند بلغورجو دوسر و تفاله قهوه را می‌توان برای شستشوی ملایم اضافه کرد. در حالی که موادی مانند آلوئه ورا و یا عسل خواص مرطوب کنندگی بیشتری ایجاد می‌کند.

تفاوت صابون‌های دست ساز و صابون‌های تجاری

تفاوت اصلی صابون‌های دست ساز با صابون‌های تجاری در ترکیبات و فرآیند ساخت آن‌ها نهفته است. صابون‌های دست ساز معمولاً با مواد طبیعی ساخته می‌شوند و اغلب در دسته‌های کوچک توسط صابون سازان جداگانه ساخته می‌شوند. این صابون ساز‌ها بر موادی که استفاده می‌کنند کنترل دارند و می‌توانند افزودنی‌هایی مانند گیاهان، روغن‌های ضروری، رنگ‌ها، لایه بردار‌ها و مرطوب‌کننده‌ها را اضافه کنند.

از سوی دیگر صابون‌های دست ساز اغلب با استفاده از روش‌های سنتی، مانند فرآیند سرد و یا گرم ساخته می‌شوند. که شامل مخلوط چربی‌ها با مواد قلیایی مانند لیمو برای تولید صابون است. وقتی صابون به صورت دست ساز طی فرآیند صابونی شدن تولید می‌شود، ۶۶ درصد آن نمک‌های قلیایی اسید چرب یا همان مولکول صابون است و باقی مانده هم از گلیسیرین تشکیل می‌شود. گلیسرین جاذب رطوبت طبیعی است و رطوبت هوا را در خود نگه داشته و منجر به آبرسانی به پوست می‌شود. به همین دلیل هم در اغلب مرطوب‌کننده‌ها نام گلیسیرین در بین مواد تشکیل دهنده‌اش دیده می‌شود.

در صنایع صابون‌سازی و صابون‌های صنعتی این گلیسیرین تولید شده استخراج شده؛ از صابون جدا می‌شود تا به صورت یک محصول جداگانه به فروش برسد. در حالی که در صابون دست ساز علاوه بر این گلیسیرین، وجود روغن‌های آزاد اضافی باعث لطافت و نرمی پوست شما می‌شود.

در حالی که صابون‌های تجاری در مقیاس بزرگتر و به صورت انبوه تولید می‌شوند. و اغلب حاوی ترکیبات مصنوعی هستند. ان‌ها با استفاده از فرآیند متفاوتی به نام ذوب و ریختن تولید می‌شوند. جایی که پایه‌های صابون از پیش ساخته شده، ذوب می‌شوند. صابون‌های تجاری ممکن است از نظر افزودنی‌ها و مزایا سطح سفارشی‌سازی و یا تنوع یکسانی نداشته باشند. تفاوت دیگراین دو صابون این است که صابون‌های دست ساز در مقایسه با صابون‌های تجاری ملایم‌تر و مرطوب‌تر هستند. زیرا در صابون‌های دست ساز روغن‌های طبیعی استفاده می‌شود که به تغذیه و آبرسانی پوست کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، برای ساخت صابون‌های دست ساز ترکیبات مختلفی وجود دارد که با توجه به سفارشات و اسانس‌های خاص تولید می‌شود. اما به طور کلی در تولید صابون‌های دست ساز از لیمو، چربی و یا روغن، عطر ویا اسانس‌های طبیعی، رنگ‌های طبیعی گرفته شده از گیاهان، آب ودیگر افزودنی‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی‌تر، ساخت صابون در خانه به دو نوع ماده نیاز دارد، اسید و باز. این‌ها از نظر شیمیایی با هم در چیزی که صابون‌سازی نامیده می‌شود واکنش می‌دهند و صابون را همراه با گلیسیرین به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌کنند. هیچ صابون تجاری یا خانگی بدون این دو ماده ساخته نمی‌شود. صابونی که می‌سازید میکروب‌ها را از بین نمی‌برد، اما مطمئناً آن‌ها را مانند هر صابون دیگری که ممکن است تهیه کنید، تمیز می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 پاسخ

  1. صابون های دست ساز به دلیل انکه از روغن‌های طبیعی استفاده می‌شود به تغذیه و آبرسانی پوست کمک می‌کند.

  1. دوست عزیز به دلیل آنکه با روغن‌ها و چربی‌ها واکنش نشان می‌دهد و خواص بسیار مفیدی دارد.

  1. بله ولی معمولا در صابونهای دست ساز از رنگ های طبیعی و مجاز استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی