تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی : نقش‌ اتوکلاوها و ماشین‌های شستشو

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی : نقش‌ اتوکلاوها و ماشین‌های شستشو
تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی

فهرست مطالب

در دنیای آزمایشگاهی، به دنبال دقت و تمیزی بی‌نقص هستیم. از کلیه آزمایشات و اندازه‌گیری‌ها تا تهیه و نگهداری وسایل و تجهیزات، همه باید بر اساس استانداردهای بالا و تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی صورت گیرد. در این مقاله، به بررسی نقش بی‌بدیل اتوکلاوها و ماشین‌های شستشو در ایجاد تمیزی و ضدعفونی وسایل آزمایشگاهی خواهیم پرداخت.

اهمیت تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی

تمیزکاری و استریل‌سازی تجهیزات آزمایشگاهی، بالینی، جراحی و ترکیبی ضروری است تا ایمنی بیمار و دقت نتایج تضمین شود. در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، شیشه‌ها و وسایلی که به خوبی تمیز نشده یا استریل‌سازی نشده‌اند، زمینه ساز ورود برای آلودگی‌ها باز می شود. اشیاء آلوده همچنین می‌توانند با انتشار مواد سمی، افراد آزمایشگاه را به خطر بیاندازند.

در آزمایشگاه‌های بالینی، آلودگی می‌تواند منجر به نتایج آزمایش نادرست شود و رژیم‌های درمانی یا تشخیص‌های بیمار را به خطر بیاندازد. در اماکن جراحی و داروسازی، استریل‌سازی نامناسب تجهیزات یا آماده‌سازی‌های ترکیبی ممکن است بیماران را با مجموعه‌ای گسترده از میکروب‌ها و اندوتوکسین‌ها مواجه کند. بنابراین، آزمایشگاه‌ها باید پروتکل‌های شستشو و استریل‌سازی را ایجاد کند تا نتایج قابل اعتمادی تولید کنند و ایمنی را تضمین کنند.

با توجه به یک نظرسنجی از شرکت Frost and Sullivan که در مجله مدیر آزمایشگاه منتشر شده است، 60 درصد از بودجه‌های آزمایشگاهی بر روی محصولات مصرفی صرف می‌شود. 30 درصد دیگر از کل بودجه بر روی لوازم پلاستیکی، شیشه‌ای و لوازم آزمایشگاهی عمومی هزینه می‌شود. در آخرین سال‌ها، بودجه متوسط به طور مداوم کاهش یافته است در حالی که قیمت کالاهای مصرفی به شدت افزایش یافته است. بنابراین، مدیران آزمایشگاهی در سال‌های اخیر به سمت استفاده از کالاهای قابل استفاده مجدد (هرجا که ممکن است) حرکت کرده‌اند تا این کسری را جبران کنند.

اگرچه کالاهای پلاستیکی یکبار مصرف، ابزارها و شیشه‌ها یک راه حل راحت و بدون دردسر هستند، کالاهای قابل چندبار مصرف همان کارایی را دارند و می‌توانند هزینه‌ها را به طور چشمگیری کاهش دهند در حالیکه به درستی تمیز شده و استریل‌سازی شوند. مزیت دیگر این وسایل کاهش حجم و هزینه دفع زباله برخوردارند.

ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی


چندین شرکت تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی، راهکارهای نوآورانه‌ای برای شستشوی وسایل آزمایشگاهی توسعه داده‌اند. ماشین‌های ظرفشویی خانگی و تجاری، دور از ارائه چرخه‌های شستشوی دقیقی که برای از بین بردن آلاینده‌های موجود در آزمایشگاه‌ها لازم است، قرار دارند. به عنوان مثال، ظرفشویی در خانه شما دارای یک پمپ تنها برای آب تمیز و آلوده است و دارای سیستم تصفیه آب ورودی نمی‌باشد. بنابراین، آلاینده‌ها به راحتی می‌توانند وارد ظرفشویی شوند.

ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی مجهز به دو پمپ و سیستم‌های تصفیه دقیق هستند تا اطمینان حاصل شود که تنها آب بدون آلاینده و بدون استفاده مجدد در فرآیند شستشو استفاده می‌شود.

ماشین های تمیزکننده وسایل آزمایشگاهی

شکل غیرمعمولی وسایل شیشه‌ای آزمایشگاهی همچنین مشکلی را در هنگام استفاده از ماشین‌های شستشوی معمولی ایجاد می‌کند. فلسک‌های ارلن مایر، سیلندرهای خط‌دار و بسیاری از محصولات دیگر وسایل آزمایشگاهی به طور منحصر به فردی شکل داده شده‌اند تا یک کار خاص در آزمایشگاه انجام دهند. ماشین‌های شستشوی خانگی و تجاری طراحی برای تمیزسازی این وسایل مناسب نیستند. بسیاری از ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی با ماشین‌های شستشو محور مجهز شده‌اند که آب را مستقیماً به داخل وسایل آزمایشگاهی با گردن‌های باریک می‌آورند.

در نتیجه، ماشین‌های شستشوی خانگی به طور معمول آب را به دمایی بین 130 تا 170 درجه فارنهایت (55 تا 75 درجه سانتیگراد) گرم می‌کنند. این محدوده دما برای ضدعفونی مناسب لباس‌های آزمایشگاهی مناسب نیست. ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی دارای توان گرمایشی بالاتر (180 تا 200 درجه فارنهایت) هستند که برای ضدعفونی موثرتر است. بنابراین، استفاده از ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی گزینه عالی‌ای برای کاهش هزینه‌های مصرفی و اطمینان از تهیه لوازم تمیز برای استفاده بعدی است.

اتوکلاوها بعنوان نوعی از تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی


اتوکلاوها بعنوان لوازم آزمایشگاهی از ترکیبی از دمای بالا و فشار استفاده می‌کنند تا مجموعه‌ای گسترده از وسایل آزمایشگاهی، جراحی، بالینی و داروسازی را به طور موثر ضدعفونی کنند. برای زدودن برخی از آلاینده‌های میکروبی، مانند باکتری‌های مخرب و اندوتوکسین‌ها، استفاده از آب گرم و مواد شوینده (مانند ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی) بی‌اثر است.

در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مولکولی، بیوشیمیایی و میکروبی، انتقال میکروب‌ها از آزمایش‌های قبلی می‌تواند منجر به آلودگی مواد شیمیایی و نمونه‌ها شود که منجر به نتایج نامعتبر می‌شود. در محیط‌های جراحی و داروسازی، نیاز به ابزارهایی که به درستی تمیز شده برای کاهش خطر عفونت است. بنابراین، اتوکلاوها معمولاً برای استریل‌سازی قبل از شستشو استفاده می‌شوند.

تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی -اتوکلاو

اتوکلاوها در چندین اندازه تولید می‌شوند، از جمله واحدهای بزرگ آزاد برای اماکن با حجم بالا یا اقلام بزرگ. مدل‌های کوچک میزی در محل‌های جراحی و دندانپزشکی کوچک استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها دارای مکانیسم‌های ایمنی هستند تا تضمین کنند که دما و فشار کافی برای در نظر گرفتن لوازم آزمایشگاهی “استریل” در پایان چرخه به‌دست آمده باشد.

علاوه بر این، بسیاری از تامین‌کنندگان شاخص‌های رنگ‌تغییری ارائه می‌دهند که حاوی اندیکاتورهای باکتریایی هستند که به تکنسین‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا همه موارد از آلودگی پاک شده است یا خیر. قرار دادن اندیکاتورهای زیستی در اتوکلاو می‌تواند لایه‌ای اضافی از حفاظت را برای اطمینان از استریل‌سازی صحیح اضافه کند.

مطالعه‌ای از British Journal of Dentistry نشان داده که پس از استفاده یک روزه، سطح باکتری‌های گرم منفی، و همچنین اندوتوکسین‌ها، در مخازن آب اتوکلاوهای میزی به سطح نامطلوب رسیدند. بنابراین، اطمینان از عملکرد صحیح اتوکلاو از اهمیت بالایی برخوردار است، اما نگهداری روزانه و منظم نیز برای اطمینان از ایمنی بیمار لازم است.

نتیجه گیری


تمیز کننده های وسایل آزمایشگاهی شامل استفاده همزمان از اتوکلاوها و ماشین‌های شستشوی وسایل آزمایشگاهی برای تمامی محیط‌های تحقیقاتی، داروسازی، بالینی و جراحی بسیار توصیه می‌شود. ضدعفونی و استریل‌سازی وسایل آزمایشگاهی خطرات را برای بیماران کاهش می‌دهد . آزمایشگاه‌ها می‌توانند با کاهش میزان کالاهای یکبار مصرفی که خریداری می‌کنند و هزینه‌های مرتبط با دفع آن‌ها را کاهش دهند.

آیا مزایای صرفه‌جویی دیگر هم دارد؟ بسیاری از ماشین‌های شستشوی آزمایشگاهی مصرف انرژی کمتری دارند و از مکانیزم‌هایی برای کاهش مصرف آب استفاده می‌کنند. همچنین، با کاهش پسماندهای پلاستیکی، این محصولات گزینه‌ای است برای دوستی با محیط زیست همچنین سلامت آزمایش‌ها، روش‌ها و محصولات ساخته شده را حفظ می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی