5 دلیل ضرورت آمونیاک در رنگ مو

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. 5 دلیل ضرورت آمونیاک در رنگ مو
اهمیت آمونیاک در رنگ مو

فهرست مطالب

اگر تا به امروز اسم عنصر آمونیاک به گوشتان نخورده است. بهتر است برای آشنایی با این عنصر، تا انتهای این مقاله با گروه سپلو همراه باشید. آمونیاک یک عنصر شیمیایی است که در بسیاری از محصولات رنگ مو یافت می‌شود. این عنصر با باز کردن کوتیکول مو، نقش مهمی را در فرآیند رنگ کردن مو ایفا می‌کند. و به رنگ مو اجازه می‌دهد تا به ساقه مو نفوذ کند و به ساقه مو متصل شود. آمونیاک در درجه اول برای استفاده در رنگ مو بی‌خطر است، اما این به نحوه استفاده شما نیز بستگی دارد. اگر پوست سرتان را به درستی آبکشی نکنید، می‌تواند باعث خشکی و آسیب به پوست سرتان شود. اما وقتی به درستی از آن استفاده می‌کنید، آمونیاک به باز شدن کوتیکول‌های مو کمک می‌کند، بنابراین رنگ به عمق قشر پوست نفوذ می‌کند.

آمونیاک موجود در رنگ مو چیست؟

آمونیاک موجود در رنگ مو

آمونیاک یک عنصررایج است که بسیاری از رنگ مو‌ها به ویژه رنگ مو‌های دائمی و نیمه دائمی یافت می‌شود. این ماده در فرمولاسیون رنگ مو استفاده می‌شود؛ تا به باز شدن کوتیکول مو کمک کند. و اجازه دهد رنگ در ساقه مو‌ها نفوذ کند. آمونیاک به عنوان یک عامل قلیایی قوی عمل می‌کند که به بلوند شدن رنگ طبیعی مو‌ها کمک کرده و مو‌ها را بیشتر پذیرای رنگ می‌کند. اما آمونیاک همانند دیگر عناصر شیمیایی می‌تواند مضراتی نیز داشته باشد. یکی از مضرات این عنصر بوی قوی و ناخوشایند آن است. همچنین می‌تواند پوست سر را تحریک کند و باعث خشکی پوست سر و مو‌ها شود. اگر چه امروزه رنگ مو‌های بدون آمونیاک در بازار یافت می‌شود، اما ممکن است ماندگاری و شدت‌پذیری آمونیاک را نداشته باشد.

۵ دلیل برای اهمیت آمونیاک در رنگ مو

۱-اثر بخشی رنگ مو: آمونیاک به بلوند کردن رنگ طبیعی مو کمک می‌کند و به رنگ اجازه می‌دهد تا اثر بخشی مناسبی در ساقه مو ایجاد کند. همچنین به روشن شدن مو‌ها و ایجاد یک زمینه برای استفاده از رنگ‌های جدید کمک می‌کند.

5دلیل اهمیت آمونیاک در رنگ مو

۲-ماندگاری رنگ: امونیاک به مولکول‌های رنگ مو کمک می‌کند تا به ساقه‌های مو نفوذ کند. و این کار باعث می‌شود که رنگ مو پس از چندین بار شستشو ماندگاری بیشتری داشته باشد.

۳-تنوع‌پذیری در رنگ مو با آمونیاک: آمونیاک موجود در رنگ مو این امکان را به آرایشگر می‌دهد که طیف وسیعی از رنگ‌ها را ایجاد کند. و این خود باعث می‌شود که دست آرایشگر برای روشن و یا تیره کردن مو‌ها باز باشد. و باعث تنوع در رنگ مو می‌شود.

۴-توزیع یکنواخت رنگ مو: عنصر آمونیاک موجود در رنگ مو کمک می‌کند، تا اطمینان حاصل شود که رنگ مو به طور یکنواخت در سراسر مو پخش شود. و این خود باعث می‌شود، که رنگ یکنواخت‌تر شده و مو‌های یکدست را به شما تحویل دهد. و نگرانی شما را از ناهمواری و غیر یکنواختی رنگ مو کاهش می‌دهد.

۵-پوشش مو‌های سفید و خاکستری: بعضی از خانم‌ها از داشتن مو‌های سفید و یا خاکستری خود ناراضی هستند. و دوست دارند این سفیدی مو‌هایشان پوشیده شود. آمونیاک به پوشاندن مو‌های خاکستری و سفید کمک می‌کند. زیرا به باز شدن کوتیکول‌های مو‌های خاکستری کمک می‌کند و به رنگ اجازه کامل نفوذ و پوشش کامل را می‌دهد.

آیا استفاده از آمونیاک در رنگ مو بی‌خطر است؟

در حالی که آمونیاک مؤثرترین ترکیب برای رنگ کردن مو‌های شما است، اما دارای اشکالاتی نیز می‌باشد. به عنوان مثال، هرگز نباید از آمونیاک روی مو‌های رنگ شده استفاده کنید. حتی روشن‌ترین رنگ‌های بلوند را هم از بین می‌برد و یک آشفتگی به وجود می‌آورد.

بنابراین اگر هنوز نمی‌دانید که آیا آمونیاک برای استفاده بی‌خطر است؟ باید بگوییم بله .

زیرا از آمونیاک از قرن بیستم به عنوان عامل رنگ مو استفاده می‌شود و در درجه اول به عنوان یکی از کم آسیب‌ترین اجزا در هر دستور رنگ کردن مو‌ها در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، آمونیاک به طور کلی برای استفاده در مقادیر مناسب بی‌خطر است. بنابراین، هنگام استفاده از رنگ موی مبتنی بر آمونیاک، نگرانی زیادی وجود ندارد، مگر اینکه حساسیت داشته باشید یا شناخته شده باشید که از عوارض جانبی مواد شیمیایی قوی‌تر رنج می‌برید.

آیا استفاده از رنگ مو بدون آمونیاک بهتر است؟

متأسفانه، در حالی که آمونیاک برای فرآیند رنگ کردن مو مفید است، می‌تواند با تغییر غیرقابل برگشت سطح pH به مو نیز آسیب برساند. که این می‌تواند باعث خشکی و شکننده شدن مو‌ها شود زیرا پروتئین و رطوبت طبیعی خود را از دست می‌دهد. آمونیاک همچنین بوی نامطبوعی دارد که بسیاری از مردم آن را دوست ندارند. شما می‌توانید، با تغییر رنگ موی گیاهی بدون آمونیاک، از عوارض جانبی مانند تحریک پوست سر، بوی تند، آسیب به کوتیکول، عدم تعادل در تولید ملانین طبیعی و غیره که معمولاً توسط رنگ موی مبتنی بر شیمیایی ایجاد می‌شود، جلوگیری کنید.

رنگ مو با آمونیاک بهتر است یا بدون آمونیاک؟

رنگ موی طبیعی مانند پودر نیلی و حنا یکی از بهترین رنگ‌های ۱۰۰% طبیعی و بدون آمونیاک است. هیچ عارضه جانبی هم ندارند. زیرا بخشی از طبیعت هستند. پودر نیل یک رنگ موی طبیعی است که با استفاده از حنا رنگ مشکی/ قهوه‌ای به مو می‌دهد.

آیا آمونیاک می‌تواند باعث ریزش مو شود؟

استفاده از آمونیاک در رنگ مو، توانایی طبیعی مو برای نگه داشتن رنگ را از بین می‌برد. همچنین آمونیاک باعث ایجاد یک اثر التهابی مخرب بر روی فولیکول‌ها می‌شود و آن‌ها را برای مدت نامشخصی غیر فعال می‌کند و باعث نازک شدن مو‌ها می‌شود.

آیا رنگ مو دائمی حاوی آمونیاک است؟

رنگ موی دائمی حاوی آمونیاک است و در حجم‌های مختلف با دولوپر مخلوط می‌شود تا رنگ مو را برای همیشه تغییر دهد. آمونیاک یک قلیایی‌کننده است که لایه کوتیکول را باز می‌کند و به مولکول‌های رنگ و توسعه دهنده اجازه می‌دهد تا به داخل قشر پوست نفوذ کنند. در برخی موارد در رنگ مو‌های دائمی برای آسیب کمتر به جای آمونیاک از یک ماده قلیایی دیگر استفاده می‌شود، که این ماده هم کاملاً بی‌خطر نیست. این ماده قلیایی همان اثر لیفت کنندگی روی کوتیکول مو را دارد.

چرا باید از آمونیاک اجتناب کنیم؟

صادقانه باید گفت که، درسته آمونیاک تأثیر زیادی در رنگ‌پذیری مو دارد و برای مو خطرناک نیست. اما باید بدانیم که تمام رنگ‌های مو تا حدی می‌توانند مو‌های شما را ضعیف کنند. هر چه بیشتر از رنگ مو استفاده کنید، بیشتر در خطر تغییر ظاهر، احساس و رفتار آن هستید.

انتخاب بهترین رنگ موی، به این بستگی دارد که چقدر نگران تأثیر آمونیاک روی مو هستید یا اینکه چقدر رنگ آن قوی است. استفاده مکرر از رنگ موی مبتنی بر آمونیاک می‌تواند به کوتیکول یا لایه بالایی مو‌های شما آسیب برساند. این به این دلیل است که آمونیاک کوتیکول‌ها را باز می‌کند تا مولکول‌های رنگ راحت‌تر به آن‌ها متصل شوند و به تار‌های مو نفوذ کنند. و با باز شدن مداوم کوتیکول‌ها، رطوبت زیادی خارج می‌شود و مو‌های خشک، شکننده و مجعد باقی می‌ماند.

رنگ موی بدون آمونیاک چیست؟

از آنجایی که آمونیاک اثرات مخربی نیز دارد، تولید‌کنندگان رنگ مو سعی دارند، رنگ مو‌های بدون آمونیاک و یا ترکیبات سالم‌تری را تولید کنند. که از نظر کارایی جایگزین آمونیاک باشد. امروزه اگر به برچسب رنگ مو‌ها توجه کنید می‌بینید که بدون آمونیاک نوشته شده است. اما در رنگ‌های دائمی این گونه نیست، در رنگ مو‌های دائمی از یک ماده قلیایی جایگزین آمونیاک استفاده می‌کنند. که این ماده هم کاملاً بی‌خطر نیست. این ماده قلیایی همان اثر لیفت کنندگی روی کوتیکول مو را دارد. دی‌اتانول (DEA)، ‌اتانول‌ امین(MEA) و تری‌اتانول آمین(TEA) معمولاً برای جایگزینی آمونیاک در رنگ مو استفاده می‌شوند. این مواد خواصی نزدیک به آمونیاک دارند با این تفاوت که رایحه آمونیاک قوی‌تر است. تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند شامل فرم، رایحه، اندازه مولکولی و کیفیت نتیجه نهایی می‌شود. ‌اتانول آمین و سایر جایگزین‌های آمونیاک دارای مولکول‌های بزرگ‌تری هستند، به همین دلیل است که نمی‌توانند به راحتی به ساقه مو نفوذ کنند؛ در نتیجه رنگ‌هایی که از‌ اتانول آمین استفاده می‌کنند، رنگ کم‌تری خواهد داشت. همچنین ماندگاری آن نیز کم است؛ زیرا رنگ‌ها به طور کامل به قشر مو تزریق نشده‌اند.

نتیجه‌گیری

به طور کلی با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، آمونیاک یک عنصر مهم در در رنگ مو است. اما معایبی نیز دارد. آمونیاک به دلیل اینکه بوی قوی دارد، می‌تواند باعث تحریک و یا حساسیت پوست سر در برخی از افراد شود. همچنین در برخی مواقع می‌تواند باعث ایجاد خشکی پوست سرو مو‌ها شود. اگر به آمونیاک حساسیت دارید می‌توانید از رنگ مو‌های بدون آمونیاک و یا درصد کم آمونیاک استفاده کنید. این محصولات از مواد یا فناوری‌های جایگزین برای دستیابی به نتایج مشابه بدون بوی قوی و ایجاد حساسیت می‌تواند گزینه خوبی باشد.

در صورتیکه تمایل به خرید مواد اولیه آرایشی بهداشتی دارید می‌توانید با سپلو در تماس باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی