در رنگ موها از چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند؟

  1. خانه
  2. »
  3. مقالات مفید
  4. »
  5. در رنگ موها از چه مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند؟
مواد اولیه رنگ مو

فهرست مطالب

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که رنگ مو، به عنوان یکی از محبوب ترین محصولات آرایشی که تا به امروز تولید شده، از چه موادی تشکیل شده است و چگونه رنگ مو را تغییر می‌دهد ؟

مواد اولیه استفاده شده در رنگ مو ممکن است بسته به نوع رنگ و برند آن متفاوت باشد، اما برخی از مواد اولیه که به طور معمول و ثابت در تهیه رنگ مو استفاده می‌شوند شامل رنگ دهنده‌ها، آنتی اکسیدان‌ها، مواد نگهدارنده، مواد نرم کننده و ترمیم کننده هستند .

مو از چه ساختاری تشکیل شده است؟

پیش از بررسی فرمولاسیون رنگ مو و مواد اولیه تشکیل دهنده آن باید با سختار کلی مو آشنا شویم .

به طور کلی، مو از یک نوع پروتئین خاص به نام کراتین ساخته شده است که نقش مهمی را در ساختار و استحکام مو ایفا می‌کند .

یوملانین و فائوملانین پروتئین‌هایی هستند که رنگ مو را تعیین می‌کنند. یوملانین عامل ایجاد رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای و مشکی است؛ همچنین، فائوملانین عامل ایجاد رنگ‌های روشن مانند قرمز و زرد است .  تغییر نسبت هر کدام از این پروتئین‌ها در افراد باعث ایجاد رنگ‌های مختلف مو و میلیون‌ها طیف رنگی می‌شود .

زمانی که این پروتئین‌ها از بین می‌روند، موهای سفید مشاهده می‌شوند که برای پوشاندن آن‌ها از رنگ مو‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد .

همچنین، مو دارای لایه کوتیکولی است که بیرونی‌ترین لایه آن را تشکیل می‌دهد و هنگامی که می‌خواهیم مو را رنگ کنیم باید این لایه را به وسیله موادی مانند آمونیاک کنار بزنیم .

بعد از کوتیکول، کورتکس قرار دارد. بسته به این که رنگ مو چقدر در این ساختار نفوذ کند، ماندگاری رنگ مشخص می‌شود .

ساختار مو

فرمولاسیون کلی رنگ مو

ساختار رنگ مو

در ادامه، به مهم‌ترین مواد اولیه رنگ مو که نقش مهمی در کیفیت و کارایی محصول دارند، اشاره می‌کنیم :

مواد رنگ‌دهنده :

این مواد، که رنگ اصلی مو را تشکیل می‌دهند و به عنوان رنگ‌دهنده‌ها شناخته می‌شوند، ممکن است  به صورت شیمیایی یا گیاهی باشند .

برخی از مواد شیمیایی شامل آمونیاک، رزورسینول، پارافن‌ها و پارا‌فنیلن‌دی‌آمین‌ها هستند. همچنین، مواد گیاهی ممکن است شامل عصاره‌ها و اسانس‌های گیاهی مثل هنا باشند .

پارافن‌ها رنگدانه‌ای است که معمولاً در رنگ‌های دائمی استفاده می‌شوند و به رنگ مو ثبات و ماندگاری بیشتری می‌دهند.

رزورسینول ماده شیمیایی دیگری است که در رنگ مو می تواند وجود داشته باشد و مسئول باز کردن پوسته مو برای جذب رنگدانه‌ها است و در رنگ‌های دائمی استفاده می‌شود .

هر کدام از این مواد شیمیایی نقش خاصی در رنگ کردن مو دارند و استفاده از هر کدام بستگی به نوع رنگ مو و نیازهای شما دارد .

مواد نگهدارنده :

این مواد برای حفظ پایداری رنگ مو بعد از اعمال رنگ به مو استفاده می‌شوند. این مواد، از مواد مختلفی مانند اسید استئاریک، کلرید بنزالکونیوم و نترات نیکل تشکیل شده‌اند .

این مواد معمولاً در ترکیبات رنگ مو حضور دارند و بسته به نوع رنگ و برند محصول، ممکن است متفاوت باشند .

اسید استئاریک که به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده می‌شود، به تسهیل فرایند رنگ کردن مو و تثبیت رنگ کمک می‌کند. همچنین،  این ماده می‌تواند به نرمی موها کمک کند و از خشکی آنها جلوگیری کند .

نترات نیکل ماده نگه دارنده دیگری است که به عنوان یک ماده تثبیت کننده موقت یا دائمی استفاده می‌شود. نترات نیکل باعث تثبیت رنگ در مو و حفظ آن در مدت زمان بیشتر می‌شود .

کلرید بنزالکونیوم معمولاً به عنوان یک ماده نگهدارنده و محافظ پوسته مو استفاده می‌شود. این ماده باعث می‌شود رنگ مو بهتر و مدت زمان بیشتری ثابت بماند .

آنتی اکسیدان :

آنتی‌اکسیدان‌ها، ماده اولیه دیگری هستند که در رنگ مو وجود دارند و از رنگ در برابر واکنش اکسیداسیون با هوا محافظت می‌کند؛ معمولاً از سولفیت سدیم به عنوان آنتی اکسیدان در رنگ مو استفاده می‌شود .

به طور کلی می‌توان گفت که این آنتی اکسیدان‌ها از اکسیداسیون مجدد جلوگیری می‌کنند. رنگ مو با اکسیژن موجود در محیط هوا تماس دارد و امکان اکسیده شدن آن وجود دارد که می‌تواند باعث تغییر رنگ مو ‌شود .

پس آنتی‌اکسیدان‌ها به عنوان ماده نگهدارنده موقت یا دائمی، از اکسیداسیون مجدد رنگ مو جلوگیری می‌کنند و باعث حفظ رنگ مو برای مدت زمان بیشتری می‌شوند .

مواد نرم‌کننده و ترمیم‌کننده :

این مواد به مواد اولیه رنگ مو اضافه می‌شوند تا مو را نرم کنند، خشکی را کاهش دهند و مو را تغذیه کنند . مواد نرم‌کننده و ترمیم‌کننده ممکن است حاوی انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و عصاره‌های گیاهی باشند .

از آنجایی که رنگ کردن مو حاصل یک فرایند شیمیایی بین رنگ مو و مو است، احیا مو ها پس از رنگ بسیار مهم بوده و مواد نرم کننده و ترمیم کننده نقش مهمی را در این فرایند ایفا می‌کنند .

علاوه بر مواد گفته شده، مواد دیگری نیز مانند پودر گوگرد، استات سرب، آب مقطر و پروپیلن گلیکول به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام یک وظیفه خاص را به عهده دارند. برای مثال هر چه غلظت استات سرب و گوگرد بیشتر  باشد، رنگ تیره‌تری را در نهایت مشاهده می‌کنیم .

نقش آمونیاک به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه رنگ مو چیست ؟

مواد اولیه رنگ مو

شاید بخش زیادی از موفقیت در رنگ کردن مو، به آمونیاک موجود در رنگ بستگی داشته باشد .

آمونیاک جز مواد رنگ‌کننده شیمیایی رنگ مو است و نقش کلیدی در باز کردن پوسته مو و فراهم کردن دسترسی به پیگمانت‌های طبیعی مو دارد؛ این ماده همچنین، به عنوان تنظیم کننده pH در بسیاری از صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می شود .

همین حالا خریداری کنید: محلول آمونیاک

وقتی پوسته مو باز می‌شود و کوتیکول مو کنار زده می‌شود، رنگ‌های مصنوعی درون موانع طبیعی مو نفوذ کرده و می‌توانند رنگ مو را تغییر دهد. بسته به این که رنگ چقدر در کوتیکول نفوذ کند، ماندگاری آن تعیین می‌شود .

به طور کلی، آمونیاک معمولاً به عنوان یک عامل قلیایی در رنگ‌ مو استفاده می‌شود و به رنگ‌های مصنوعی امکان می‌دهد تا وارد محفظه درونی مو شده و در داخل ساختار طبیعی مو جا بیافتند؛ در نهایت این کار فرآیند رنگ‌آمیزی را ماندگارتر و پایدارتر می‌کند .

رنگ‌ها در یک محیط قلیایی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند؛ پس برای تبدیل PH طبیعی موی انسان که در حالت عادی اسیدی است به یک محیط قلیایی از آمونیاک استفاده می‌کنیم .

باید توجه داشت که آمونیاک می‌تواند موها را خشک و آسیب‌پذیرتر به نظر بیاورد؛ همچنین، بعضی از افراد ممکن است به آمونیاک حساسیت داشته باشند .

بیشتر بخوانید: رزین چیست؟ مواد اولیه رزین چگونه بدست می‌آید؟

زمانی که آمونیاک با بالا بردن pH و قلیایی کردن محیط، کوتیکول مو را باز کرده و لایه کورتکس را کنار می‌زند، بخش زیادی از رطوبت مو از بین رفته و به همین ترتیب ممکن است باعث خشکی موها شود؛ البته باید توجه نمود که با استفاده از نرم کننده‌ها و ترمیم کننده‌ها، خشکی مو قابل ترمیم است .

در نهایت، برای استفاده از محصولات رنگ مو حاوی آمونیاک بهتر است ابتدا تست کوتاهی روی یک بخش کوچک از موها با رنگ مو مورد نظر انجام دهید تا از عدم حساسیت مطمئن شده و از بروز نتایج نامطلوب جلوگیری کنید .

رنگ مو بدون آمونیاک چگونه عمل می‌کند ؟

شاید برایتان سوال باشد که رنگ مو بدون آمونیاک، چطور بدون حضور آمونیاک به درون مو نفوذ کرده و آن را رنگ می‌کند ؟

برای جبران عدم وجود این ماده در رنگ مو، می‌توان از جایگزین‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از این جایگزین‌ها، حرارت دهی به مو است؛ حرارت موجب می‌شود تا منافذ کوتیکول مو باز شود بدون اینکه pH مو تغییر کند .

همچنین، به جای آمونیاک می‌توان از مونو اتانول امین (MEA) برای تغییر pH در محیط مو استفاده نمود. ترکیبات مختلفی از مونو اتانول امین، شامل کوکوآمید ، آمینو متیل پروپانول را می‌توان در تیه رنگ مو استفاده کرد که همه‌ی این ترکیبات مانند امونیاک می‌توانند کوتیکول های مو را کنار بزنند و زمینه را برای نفوذ رنگ درون مو فراهم کنند .

البته باید توجه نمود که مونو اتانول آمین نیز می‌تواند باعث خشکی مو شود اما آن را می‌توان با ترمیم کننده‌ها و نرم کننده ها بهبود بخشید .

اکسیدان چیست ؟

اکسیدان چیست؟|مواد اولیه رنگ مو

اکسیدان‌ها نقش مهمی در فرآیند اکسیداسیون رنگ مو ایفا می‌کنند و باعث تغییر رنگ مو می‌شوند .

به طور کلی، اکسیدان با تحریک مو باعث افزایش و تسریع نفوذ رنگدانه به مو می‌شود. پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) یک نمونه از اکسیدان‌های استفاده شده در رنگ مو است .

استفاده از اکسیدان به دلیل از بین بردن آب موجود در بافت مو می‌تواند باعث خشکی و شکنندگی مو شود. برای ترمیم خشکی و آسیب وارد شده به مو از نرم کننده‌های مناسب و ترمیم و تقویت کننده به منظور آب رسانی و جلوگیری از اسیب دیدگی مو استفاده می‌شود .

همچنین، هنگام استفاده از انواع رنگ مو، نسبت به رنگ و تکنیک مورد نظر به نسبت‌های مختلفی اکسیدان به رنگ مو اضافه می‌شود .

در اغلب رنگ موها نسبت اختلاط رنگ به اکسیدان 1.5 به 1 است؛ هر چه میزان اکسیدان در این ترکیب بیشتر باشد رنگ نهایی روشن‌تر میشود. البته باید توجه نمود که وجود بیش از حد اکسیدان می‌تواند به ساختار مو آسیب زیادی وارد کند و درصد آن بسیار حائز اهمیت است .

نتیجه‌گیری

در آخر، فرمول تجاری و فرمولاسیون رنگ مو از برندی به برند دیگر متفاوت است؛ اما به طور کلی، رنگ مو از رنگ دانه‌ها، مواد شیمیایی خاص برای نفوذ رنگ دانه‌ها به داخل مو و ایجاد محیط قلیایی مانند آمونیاک، آنتی اکسیدان، نگه دارنده و ترمیم کننده تشکیل شده است .

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Telegram
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Email
پرفروش‌ترین محصولات
کاربردی و مفید
از آخرین اخبار مطلع شوید...
ارسال اخبار بصورت هفتگی

اخبار مربوط به جدیدترین محصولات ، اخبار صنعت و مقالات جذاب و خواندنی